Lider wyborczej koalicji Janusz Palikot w krótkim przemówieniu dziękował wyborcom i swoim kandydatom.

Reklama

Według sondażu exit-polls, Europa Plus Twój Ruch zdobyła 3,7 procent głosów, nie przekraczając 5-cio procentowego progu wyborczego.

Janusz Palikot przekonywał, że to nie jest wcale zły wynik, biorąc pod uwagę nieprzychylną - jego zdaniem - atmosferę, panującą w ostatnich miesiącach.

Palikot zaznaczył jednak, że teraz dla Europy Plus Twojego Ruchu przyszedł czas na wyciągnięcie wniosków z wyborczej porażki - zastanowienie się, czy forma koalicji była właściwa oraz czy można było zrobić więcej, i tym samym osiągnąć lepszy wynik. Jak dodał, potrzeba na to czasu i chłodnej analizy.

- Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli z taką determinacją będziemy bronili programu, w który wierzymy, to prędzej czy później wygramy - zakończył.

Według pierwszego sondażu exit-polls, wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska, na którą zagłosowało 32,8 procent wyborców. Drugie było Prawo i Sprawiedliwość, które poparło 31,8 procent głosujących. Trzecie miejsce zajęło SLD z poparciem 9,6 procent.

Z badania wynika, że w Europarlamencie znajdą się też przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy - 7,2 procent i Polskiego Stronnictwa Ludowego - 7 procent.