W sondażu - jak mówiła na konferencji prasowej w Warszawie Jadwiga Wiśniewska (PiS) - zapytano "komu najbardziej sprzyjają stacje telewizyjne". "Jeśli chodzi o TVN i TVN24, to więcej badanych mówi o ich stronniczości niż bezstronności" - powiedziała Wiśniewska.

Reklama

Według wyników przytoczonych przez posłankę PiS, 31 proc. respondentów oceniło, że TVN sprzyja koalicji PO-PSL; 2 proc. - PiS, a 1 proc. - SLD; 28 proc. uważa, że jest to stacja bezstronna, a 38 proc. nie ma zdania. W odniesieniu do TVN24, 28 proc. badanych uważa, że sprzyja ona koalicji PO-PSL; 2 proc. - PiS; 1 proc. - SLD, a 26 proc. uważa ją za bezstronną. "Te badania pokazują jak bezstronną telewizją jest TVN i TVN24" - powiedziała Wiśniewska.

13 proc. pytanych uważa, że TVP1 sprzyja koalicji PO-PSL; 13 proc. - PiS; 1 proc. - SLD, a 35 proc. uznaje ją za bezstronną. 36 proc. ankietowanych za bezstronną uważa TVP2.

Małgorzata Raczyńska, była szefowa TVP1, startująca z warszawskiej list PiS powiedziała, że gusta polityczne Polaków kształtują nie tylko programy informacyjne, ale także programy publicystyczne, programy rozrywkowe, satyryczne, a nawet telewizje śniadaniowe, które - jak stwierdziła - "często samym przeglądem prasy i eliminacją pewnych tytułów powodują pokazanie innej optyki".

Krzysztof Czabański, b. prezes Polskiego Radia, startujący z listy bielskiej, mówił natomiast, że na spotkaniach z wyborcami często mocnym motywem jest "wołanie o uczciwe media". "Wiele osób ma wrażenie, że ich światopogląd i ich głos nie znajduje miejsca w mediach głównego nurtu" - ocenił Czabański.

Reklama

"Wykluczenie z debaty publicznej co najmniej połowy narodu jest zagrożeniem dla demokracji. Po wygranych przez PiS wyborach jednym z priorytetów będzie zajęcie się nowym otwarciem na rynku medialnym, wzmocnieniem niezależnych inicjatyw medialnych, usunięciem z prawa wszystkich zagrożeń dla niezależności dziennikarskiej i wolności słowa" - powiedział kandydat PiS.

Jak poinformowała Wiśniewska, badanie przeprowadzono na grupie tysiąca osób w dniach 15-18 września.