W niedzielę w Warszawie podczas konferencji pt. "Propozycje programowe - 55 powodów, dla których warto głosować na PJN" liderzy PJN przedstawili m.in. propozycje ustrojowe, gospodarcze i prorodzinne ugrupowania.

Reklama

"Zaczyna się kampania wyborcza, przygotowujemy się do tego, by pójść w Polskę z naszym programem, do domów tych Polaków, którzy mają dosyć obietnic gruszek na wierzbie, którzy chcieliby, by politycy zajmowali się sprawami, które ich realnie dotyczą i przynieść nadzieję tym, którzy już nie wierzą, że politycy mogą zajmować się problemami, o których realnie rozmawia się przy śniadaniach" - mówił prezes PJN Paweł Kowal.

Jak powiedział, zaprezentowane w niedzielę propozycje to "pierwsze 55 powodów dla których warto głosować na PJN". Kowal zaznaczył, że kolejne jego partia będzie przedstawiała w najbliższym czasie. "55 powodów to dopiero początek dawania nadziei tym, którzy są normalni, nie mają czasu na kłótnie, głupoty, chcą po prostu, by politycy przynajmniej niektóre rzeczy dla nich zrobili" - podkreślił.

W ramach programu "Rzeczpospolita Obywatelska" PJN proponuje m.in. upowszechnienie instytucji referendum, alfabetyczne listy wyborcze, bezpośrednie wybory na starostów i marszałków oraz szerszą współpracę administracji państwowej z organizacjami pozarządowymi.

Program gospodarczy PJN "Czas gospodarki" zakłada m.in. wprowadzenie do expose premiera listę mierzalnych celów, do realizacji których premier byłby zobowiązany, zmniejszenie liczby koncesji i zezwoleń dla prowadzenia działalności gospodarczej jedynie do tych wynikających bezpośrednio z prawa UE oraz wprowadzenie maksymalnie 30-dniowego okresu załatwiania spraw urzędowych.

Reklama

W "Pakiecie dla Rodziny" znalazły się z kolei m.in. propozycja umowy społecznej w zakresie polityki prorodzinnej, wprowadzenie ustaw racjonalizujących i poprawiających efektywność wydawanych na rodzinę środków, dofinansowanie 500 zł na 12 kolejnych miesięcy dla rodzin (lub matek), którym urodzi się dziecko, wydłużenie urlopu macierzyńskiego (od razu o 4 tygodni, następnie o kolejne cztery tygodnie) oraz stworzenie Funduszu Rozwoju Kapitału Ludzkiego.