Dlaczego Lepper upiera się przy komisji śledczej? "Bo prokuraturą kierują politycy" - tłumaczy Lepper. Dlatego uważa, że sprawę rzekomej korupcji w jego resorcie najlepiej wyjaśni właśnie komisja. "Jeśli premier uważa się za człowieka honoru, człowieka prawego to wysłucha mojego apelu. Ja się niczego nie boję. Jeśli ktoś się boi, to premier i jego ministrowie" - powiedział Lepper.

Reklama

"Ja proponuję - ja zrzekam się immunitetu, ale pod takim warunkiem: apeluję do pana premiera, aby zwrócił się do marszałka Sejmu, aby na dzień 2 sierpnia zwołał nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Na tym posiedzeniu powinny być rozpatrzone taki punkt: powołanie komisji śledczej ds. działań CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Jeżeli opozycja nie przegłosowałaby tego wniosku, byłaby przeciwna, to wystarczą głosy koalicji, bo potrzeba tutaj 231 głosów i większość będziemy mieć" - powiedział Lepper.

"Ten kryzys jest już tak głęboki, że tylko i wyłącznie komisja śledcza w następnym Sejmie byłaby najlepsza, która by ten problem rozwiązała, a ten Sejm powinien po prostu przestać istnieć. My powinniśmy przestać męczyć społeczeństwo. Bo to, że my się męczymy, to bierzemy pieniądze za to, ale społeczeństwo nas jeszcze utrzymuje i my społeczeństwo męczymy" - dodał szef Samoobrony.

Tymczasem premier prosił Leppera w specjalnym liście by, oprócz zrzeczenia się immunitetu, szef Samoobrony zrezygnował też z planów powołania komisji śledczej. "Przypomnę, że powołanie takiej komisji uważamy za działanie świadomie zmierzające do blokowania śledztwa, ale także do blokowania wszelkich postępowań, które mogą dotknąć osoby na wysokich stanowiskach państwowych lub też posiadające bardzo wysoką pozycję społeczną" - argumentował Jarosław Kaczyński.

"Słowa Leppera oznaczają, że nie chce spełnić warunków premiera. Prawdopodobnie oznacza to przyspieszone wybory. Odpowiedzialność za to ponosi Samoobrona" - skomentowała w TVN24 posłanka PiS Jolanta Szczypińska. "Przypominam, że pan Lepper ma problemy prawne. Wcześniej czy później i tak będzie musiał się zrzec immunitetu" - dodaje.