"W Polsce nadal jeszcze panuje mit, że osoby starsze niewiele oczekują od życia, są mało samodzielne i zależne od innych. Tymczasem z naszych badań wynika, że wzrasta liczba osób, które są świetnym odbiorcami rynku. To coraz większa siła nabywcza" - tłumaczy Michał Gmurek z PBS DGA, który jest autorem badań ekonomicznego potencjału polskich seniorów "Czy inwestycja w seniora ma szansę zwrotu?". Wynika z niego, że dochód osób starszych już teraz jest często wyższy niż w gospodarstwach z osobą pracującą, a łączne oszczędności samych tylko emerytów to aż 4,15 mld złotych rocznie.

Reklama

"Nic dziwnego więc, że o tę grupę zaczęły się upominać banki. Przez dwadzieścia lat mocno ich zaniedbywały, ale teraz specjalne oferty kont dla nich ma już pięć banków" - mówi Michał Macierzyński, ekspert portalu Bankier.pl. Dziś konta ma ledwie 40 procent emerytów. "Czyli można zdobyć co najmniej kilka milionów nowych klientów. To gra warta świeczki" - dodaje Macierzyński.

Zmiana podejścia do seniorów następuje w niemal wszystkich branżach. "Na emeryturę przechodzi teraz pokolenie wyżu. Oni już przyzwyczaili sie do innego stylu życia i nie będą chcieli rezygnować z komórki, samochodu, podróżowania. Starość przestała się kojarzyć z ubóstwem i spokojnym czekaniem, co los przyniesie" - mówi prof. Piotr Błędowski z SGH.

Najlepiej widać to po masowym ruszeniu seniorów po wycieczki zagraniczne. Rainbow Tours, który wspólnie z hiszpańskim odziałem Europe Senior Tourism wprowadził specjalne wycieczki dla seniorów do Hiszpanii, w ciągu kilku tygodni wyprzedał ofertę na całą zimę. "Teraz negocjujemy przedłużenie jej na wiosnę, bo jak szacujemy łącznie sprzedamy co najmniej tysiąc wyjazdów" - cieszy się Kinga Fromlewicz rzeczniczka Rainbow Tours.

Reklama

Jeszcze większy ukłon w stronę seniorów zrobili producenci telefonów komórkowych. My Phone senior 1040 wyglądem przypomina tradycyjny telefon stacjonarny. Prócz tego ma proste menu i czarno-biały wyświetlacz oraz specjalny przycisk SOS, który po naciśnięciu, łączy z numerem 112. To już siedemnasty aparat komórkowy zaprojektowany specjalnie dla starszych osób, jaki pojawił się w ostatnich miesiącach w polskich sklepach. Choć w sprzedaży jest dopiero od kilku dni, jego producent już przewiduje, że będzie hitem co najmniej takim jak jego poprzednik. My Phone 1050 w ciągu kilku miesięcy kupiło aż 25 tysięcy osób, a do końca roku liczba sprzedanych aparatów ma sięgnąć 60 tysięcy. Równie dobrze sprzedaje sie telefon Emporia TALKpremium. "Tylko sami klienci indywidualni kupili ich już 12 tysięcy sztuk" - mówi Agata Habel z Era GSM.

"Wystarczyło seniorom zaproponować odpowiednią ofertę i od razu znaleźli się chętni" - ocenia Andrzej Piotrowski, specjalista ds. telekomunikacji z Centrum im. Adama Smitha. Szacuje, że już co najmniej 70-80 tysięcy Polaków powyżej 60 roku życia ma specjalnie dla nich zaprojektowane telefony. A to dopiero początek. "Jesteśmy pewni, że będzie ich więcej, bo już w ostatnich dwóch latach liczba takich klientów wzrosła o 10 procent" - mówi Zbigniew Drohobycki z Telekomunikacji Polskiej.

O seniorów upomina się też telefonia stacjonarna. Dialog wprowadził specjalną ofertę Dialog50+, której zaletą mają być darmowe minuty w abonamencie telefonicznym i tańsze telewizyjne kanały tematyczne.