Zarządzenie określające kryteria wykluczenia niektórych kobiet z przesiewowych badań mammograficznych zostanie uszczegółowione - poinformował w środę prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz.

Prezes NFZ zapowiedział, że do zarządzenia ma być dołączona lista objawów, które będą kwalifikowały do natychmiastowego kontaktu z lekarzem specjalistą - zamiast do udziału w badaniach profilaktycznych. Jak dodał, zapis ma na celu skrócenie drogi do pełnego zdiagnozowania niepokojących objawów. Zaznaczył też, że programy profilaktyczne kierowane są do zdrowych osób, a nie takich, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości.

W zarządzeniu prezesa Funduszu z października 2009 r. zapisano, że programem profilaktycznym w 2010 r. nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi oraz kobiety, które, wypełniając ankietę przed badaniem, zgłoszą występowanie dolegliwości w obrębie piersi.

Paszkiewicz podkreślał podczas konferencji prasowej, że konsultanci w dziedzinie onkologii podczas środowego spotkania w resorcie "nie widzieli problemu" w zapisie z rozporządzenia.

"Uwagi były w tym kierunku, że wymaga to uszczegółowienia po to, żeby pacjentka zwróciła uwagę, jakie konkretne objawy powinny ją skierować do lekarza onkologa, a nie bezpośrednio na badanie radiologiczne" - mówił prezes NFZ.

"Trzeba brać pod uwagę, że około 10 proc. nowotworów piersi we wczesnym okresie nie daje objawów w badaniu mammograficznym, mimo że te nowotwory dają już dolegliwości czy też mają inne objawy, które są odczuwane przez pacjentki, typu: guzek, zaczerwienienie, zaciągnięcie brodawki. Takie pacjentki powinny być dyskwalifikowane na wstępie z badania mammograficznego i bezpośrednio kierowane do onkologa" - dodał Paszkiewicz.

czytaj dalej


Wiceminister zdrowia Adam Fronczak poinformował, że zarządzenia prezesa NFZ dotyczące onkologii będą przesyłane do konsultanta krajowego, który ma analizować je z konsultantami wojewódzkimi i przesyłać opinie do NFZ i resortu zdrowia.

Kierownik centralnego ośrodka koordynującego program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka piersi, dr Jerzy Giermek uważa, że Paszkiewicz powinien jak najszybciej zmienić zarządzenie określające kryteria wykluczenia niektórych kobiet z przesiewowych badań mammograficznych.

"Zarządzenie trzeba jak najszybciej zmienić i powrócić do wersji z ubiegłego roku. Mam nadzieję, że prezes NFZ tego dokona. Pojawił się bardzo ścisły zapis, że kobiety, które odczuwają dolegliwości w obrębie piersi, nie mogą przystąpić do programu" - podkreślił dr Giermek.

"Rozumiem intencję NFZ, programy screeningowe są dla ludzi zdrowych, chorzy powinni być pod opieką lekarza - w tym przypadku onkologa, ale która kobieta nigdy nie odczuwała bólu w okolicach piersi? Taki zapis mógłby sprawić, że na mammografię w ramach screeningu nie trafiałyby kobiety, które powinny mieć ją wykonywaną. Dlatego trzeba go zmienić. Apelowałem o to ja, ale także krajowy konsultant ds. onkologii" - dodał kierownik centralnego ośrodka koordynującego program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69. roku życia. Panie w tym wieku zostały objęte programem profilaktycznym finansowanym przez NFZ.

Specjaliści podkreślają, że nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium jest łatwo wyleczalny - w ponad 90 proc. przypadków.