Właściciele, którzy mają dwuizbowe lokale, będą mogli budować specjalne palarnie. Będą one musiały jednak spełniać specjalne wymogi określone przez Ministerstwo Zdrowia, takie jak odpowiednia wentylacja i izolacja, która nie pozwoli, żeby dym papierosowy wydostawał się na zewnątrz. Takich pomieszczeń nie będzie jednak można budować na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół i placówek oświatowych.

Reklama

Zgłaszane wczoraj poprawki Senatu do ustawy antynikotynowej pozwalałyby jednak tworzyć wydzielone palarnie m.in. w domach opieki społecznej, hotelach i w obiektach służących obsłudze podróżnych. Część senatorów zgłosiła też pomysł, by pozwolić na budowę palarni na stadionach i obiektach sportowych. Senatorowie opowiadali się też za zakazem sprzedaży e-papierosów.

"Nieznany jest skład substancji, którymi są nabijane. Dlatego nie powinny być one dopuszczone do obrotu" - tłumaczył wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Według Stanisława Jurcewicza z PO Ministerstwo Zdrowia w związku z nowelizacją ustawy powinno też przeprowadzić antynikotynową kampanię informacyjną.

Senatorowie podkreślali, że niektóre zapisy ustawy są nieprecyzyjne i mogą powodować problemy interpretacyjne. Bohdan Paszkowski jako przykład podawał zakaz palenia na obiektach sportowych i w zakładach pracy.