Wyniki rankingu, który ma pomóc maturzystom w wyborze uczelni, ogłosił w czwartek na konferencji prasowej prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński. Ranking został zorganizowany po raz jedenasty i objął prawie 300 uczelni publicznych i niepublicznych.

Reklama

"W odwiecznej rywalizacji między dwoma najlepszymi polskimi uczelniami, czyli Uniwersytetem Warszawskim a Uniwersytetem Jagiellońskim, tym razem wygrał Uniwersytet Warszawski" - powiedział Siwiński. Uniwersytet Jagielloński w ostatnich dwóch latach zajmował pierwsze miejsce w rankingu.

W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni znalazły się także: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Ranking "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" został oparty na pięciu grupach kryteriów takich jak: prestiż (mierzony m.in. preferencjami pracodawców i wyborami olimpijczyków), siła naukowa (nadane stopnie naukowe), warunki studiowania (liczba wykładowców np. z tytułem profesorskim), umiędzynarodowienie (liczba studiujących w językach obcych) i innowacyjność.

Reklama

"Innowacyjność jest nową kategorią, po raz pierwszy wprowadzoną w tym roku. Mierzy ona sukcesy uczelni w pozyskiwaniu funduszy na badania i wynalazczość, czyli liczbę zgłoszonych i uzyskanych patentów" - wyjaśnił Siwiński.

Jak powiedziała dziennikarzom rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, na osiągnięte powodzenie uniwersytet pracuje od wielu lat. "Recepta na sukces jest taka, by zdobywać jak najwięcej pieniędzy, nie przejmować się niczym i robić swoje wykorzystując wszystkie możliwości intelektualne i umiejętności organizacyjne. Mówię tutaj o całej ekipie, która pracuje na Uniwersytecie Warszawskim" - powiedziała rektor UW.

>>>Czytaj dalej>>>

Reklama



Poza rankingiem uczelni akademickich przygotowano także ranking w dziewięciu grupach kierunków studiów, który wskazuje mocne strony uczelni i jest szczególnie pomocny kandydatom na studia. Aż cztery z nich zdominował Uniwersytet Warszawski: prawo i administrację, kierunki społeczne, kierunki przyrodnicze i biologiczne oraz kierunki ścisłe. W innych grupach kierunków najlepsze okazały się: Uniwersytet Jagielloński - kierunki humanistyczne, Szkoła Główna Handlowa - kierunki ekonomiczne, Warszawski Uniwersytet Medyczny - kierunki medyczne, Politechnika Warszawska - kierunki techniczne i informatyka oraz wrocławska AWF - kierunki wychowania fizycznego.

Wśród uczelni niepublicznych po raz jedenasty pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jak powiedział rektor tej uczelni prof. Andrzej K. Koźmiński, sukces Akademii umożliwiają m.in. międzynarodowe akredytacje jakości nauczania i obecność w rankingu międzynarodowym. "Nasza uczelnia jako jedyna w Europie Środkowo-Wschodniej znalazła się w rankingu prestiżowego +Financial Times+" - powiedział rektor. W 2009 r. uczelnia ta zajęła 42 miejsce wśród 70 najlepszych europejskich uczelni biznesowych.

"Ponadto trzeba mieć kadrę, która produkuje dużo wartościowych rzeczy, publikowanych w międzynarodowych czasopismach i trzeba cieszyć się dobrą opinią wśród studentów zarówno polskich jak i zagranicznych, bo u nas jest ok. 25 proc. studentów zagranicznych" - dodał prof. Koźmiński.

Nad przygotowaniem rankingu czuwała 12-osobowa kapituła, pod honorowym przewodnictwem b. prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Marka Safjana. W jej skład weszli m.in. prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej i senator PO prof. Marek Rocki i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa i b. rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.