Tylko w ostatniej nowelizacji dotyczącej rozliczania PIT od osób fizycznych jest siedem przepisów przejściowych, które należy uwzględnić przy wypełnianiu deklaracji. Problem w tym, że nie ma o nich ani słowa w dostępnej w księgarniach wersji ustawy.

Reklama

"Obecna ustawa o PIT jest nieczytelna. W wyniku przeszło stu nowelizacji, jakich dokonano od początku obowiązywania tego aktu, zamiast ustawy należy już raczej mówić o systemie PIT" - komentuje Marek Jarocki, menedżer w Ernst & Young.

Skomplikowane przepisy ustaw podatkowych sprawiają, że wielu podatników nie wie, jak je interpretować. Radosław Czunkiewicz, ekspert z Kancelarii Grynhoff Woźny Maliński, wyjaśnia, że w celu prawidłowego rocznego rozliczenia z fiskusem podatnik musi kierować się zarówno treścią obowiązującej w 2008 roku ustawy, jak również przepisami przejściowymi - obowiązującymi do momentu wejścia w życie nowych przepisów.

"Słabością omawianej ustawy są właśnie przepisy przejściowe regulujące wprowadzanie zmian w dotychczasowych rozliczeniach" - dodaje Radosław Czunkiewicz.

Przygotowując zeznanie za 2008 rok, należy wziąć pod uwagę ostatnie zmiany przepisów zawarte w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z 6 listopada 2008 r.

Reklama