"W ten sposób po pierwsze kończymy program profesjonalizacji sił zbrojnych, przyjęty przez rząd przed dwoma laty, a po drugie tworzymy zupełnie nowy rodzaj rezerwy, rezerwy czynnej, która będzie zagospodarowywana na bieżąco przez siły zbrojne, ale też jak całe wojsko, będzie ochotnicza" - powiedział Klich w środę dziennikarzom w Krakowie.

Reklama

Według planów resortu, w tym roku do formacji ma zostać przyjętych do 10 tysięcy żołnierzy, a w następnym roku kolejnych 10 tysięcy.

"Jestem przekonany o tym, że ten zamiar nam się powiedzie i obok armii 100-tysięcznej, którą Polska dysponuje od stycznia tego roku, będziemy mieć z końcem przyszłego roku 20-tysięczne Narodowe Siły Rezerwowe" - podkreślił Klich.

Szef resortu obrony wyjaśnił, że żołnierze nowej formacji będą uzupełniać skład jednostek regularnych, wykonując w nich zadania przewidziane dla nich na czas pokoju, kryzysu i wojny.

Żołnierze NSR w czasie pokoju będą się szkolić po około 30 dni w roku. Będą oni uprawnieni, aby ze swoimi kolegami zawodowymi wyjeżdżać na pokojowe misje zagraniczne.

Reklama

Jak zaznaczył Klich, żołnierze NSR będą otrzymywać żołd w wysokości ok. 80 zł brutto dziennie za udział w szkoleniach oraz wszystkie świadczenia przynależne żołnierzom zawodowym: materialne i honorowe. Ich cywilni pracodawcy będą otrzymywać rekompensatę za nieobecność pracownika w pracy z powodu obowiązków związanych ze służbą w NSR.

Zdaniem Klicha, nie powinno być problemów z naborem ochotników do nowej formacji. "Mamy w tej chwili zarejestrowanych ponad 10 tysięcy kandydatów, część z nich przechodziło już przez służbę zasadniczą, a zatem mają niezbędne przygotowanie wojskowe" - dodał.

Reklama

Według niego, najbardziej oczekiwani są rezerwowi, którzy przeszli zasadniczą służbę wojskową. Wojsko przygotowało też systemy szkolenia dla tych, którzy nie posiadają przygotowania wojskowego. Wszyscy oni będą przyjmowani do NSR na kontrakty trwające od dwóch do sześciu lat.

Ochotnicy będą przydzielani do istniejących jednostek wojskowych, nie będą tworzyli odrębnych formacji.

Liczba oferowanych obecnie stanowisk w NSR jest zróżnicowana na terenie kraju, np. w Szczecinie wynosi 1882, Gdańsku - 1030, Warszawie - ok. 1000, a w Kielcach - 28. Wśród poszukiwanych specjalności są m.in. kierowcy, mechanicy, elektromechanicy, saperzy, kucharze, pielęgniarki, informatycy, psycholodzy i lekarze.

Szczegółowe informacje o zasadach tworzenia i funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych, a także wskazówki dla osób, które rozważają wstąpienie do NSR dostępne są pod adresem www.profesjonalizacja.wp.mil.pl/pl/53.html