Toczący się przed Sądem Okręgowym w Poznaniu proces w sprawie odszkodowania dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Jana Jerozolimskiego Za Murami dotyczy ok. 15 ha gruntów przejętych od Kościoła w czasach PRL. W trakcie procesu powołany przez sąd biegły wycenił ich wartość na ok. 98 mln zł. Sporne ziemie leżą w okolicy poznańskiego Jeziora Maltańskiego.

Reklama

Reprezentujący parafię mecenas Tadeusz Kieliszewski powiedział w środę dziennikarzom, że parafia liczyła nie tyle na odszkodowanie, ile na zwrot gruntów.

"Liczyliśmy na grunty w naturze lub grunty zamienne. Parafia i archidiecezja mają dużo potrzeb, więc te pieniądze prędzej czy później się rozejdą. Nieruchomości trwałyby i zapewniały utrzymanie parafii na wiele lat" - powiedział.

Jak dodał, sprawa zwrotu ziem toczyła się ok. 15 lat przed komisją majątkową. Jej decyzją parafia odzyskała ok. 1,5 ha gruntów, w tym tereny byłego cmentarza. W związku z resztą ziem w sądzie został złożony pozew o zwrot terenów.

Proces przeciwko Skarbowi Państwa, ANR i Miastu Poznań toczył się od 2005 roku.

"Pozew dotyczył wydania nieruchomości w naturze, nieruchomości zamiennych lub odszkodowania w symbolicznej wysokości ok. 5 mln zł. Ponieważ nie doszło do wydania gruntów, biegły wycenił wartość nieruchomości na dzień dzisiejszy" - powiedział Kieliszewski.

Sąd wyznaczył termin ogłoszenia wyroku na 12 stycznia.