Według statystyk MEN, spośród 28,3 tys. szkół, w tym roku samorządy zgłosiły do likwidacji 335 (najwięcej podstawówek - 177). Powód? W ostatnich pięciu latach liczba uczniów zmalała o 411 tys.
"Fala likwidacji szkół przypomina falę zamykania przedszkoli, jaka przeszła przez kraj w latach 90. Teraz próbujemy tę sieć przedszkoli odbudowywać. To pokazuje, jak niespójna jest polityka edukacyjna w kraju" - twierdzi Alina Kozińska-Bałdyga, prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych. Zdaniem wielu nauczycieli, każda szkoła na wsi powinna być uratowana, bo jej zamknięcie oznacza degradację danej miejscowości.
Jednak liczba placówek może się dalej kurczyć, bo uczniów nie będzie szybko przybywać. W ostatnich trzech latach naukę rozpoczynało średnio około 360 tys. dzieci rocznie. I mimo że w ostatnich latach liczba urodzeń rośnie (w 2009 r. było to już ok. 420 tys.), to niż demograficzny szybko szkół nie opuści. Jednak Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, który monitoruje zamykanie szkół, twierdzi, że niż to wymówka.
"Do likwidacji są typowane szkoły, które nie cierpią na brak uczniów. Niestety, jak mówią nauczyciele, na oświatę patrzy się poprzez koszty. Nie widzi się roli szkoły. Niż powinien być zachętą do stworzenia lepszych warunków nauki" - uważa Baszczyński. O tym obszernie pisze dziś "Rzeczpospolita".