"Niewątpliwie jest to wydarzenie dla naszego lotniska. Takie samoloty latają głównie do dużych portów przesiadkowych, jak Frankfurt czy Tokio" - powiedział rzecznik w piątek PAP.

Reklama

Samolot przyleci do Warszawy z Frankfurtu ok. godz. 7.40, a następnie odleci do Istambułu ok. 9.

A380 to dwupoziomowy, czterosilnikowy samolot pasażerski produkowany przez firmę Airbus. Jego maksymalna masa przy starcie może wynosić ponad 560 ton. Rozpiętość skrzydeł sięga ok. 80 m, długość samolotu to ponad 70 m, a wysokość 24 m.

Maszyna latająca w barwach Lufthansy ma 526 miejsc, w tym osiem w pierwszej klasie, 98 w klasie biznes oraz 420 w ekonomicznej.

Przybylski wyjaśnił, że lotnisko jest logistycznie przygotowane do obsługi tak dużych maszyn. "Mamy wystarczająco miejsca, aby taki samolot miał gdzie zaparkować. Może być podstawiony do rękawa, przez który pasażerowie bezpośrednio wchodzą do maszyny; mamy także odpowiedni sprzęt do odladzania" - dodał.

Przypomniał, że przyjmowanie tak dużych samolotów w ruchu regularnym jest możliwe dzięki przeprowadzonemu w ubiegłym roku remontowi nawierzchni dróg startowych. "Wcześniej mogliśmy takie maszyny przyjmować incydentalnie, podczas lądowania awaryjnego" - powiedział Przybylski.

Jak przekazała PAP Lufthansa, wizyta A380 w Warszawie jest związana z 40-leciem obecności niemieckiego przewoźnika na polskim rynku. Pierwszy rejs wykonał on z Frankfurtu do Warszawy 2 kwietnia 1971 r.

Pierwszego Airbusa A380 Lufthansa odebrała w maju 2010 r.; teraz ma 5 takich maszyn, latających m.in. z Frankfurtu do Pekinu i Nowego Jorku.

Reklama

Na całym świecie w barwach Air France, Emirates, Qantas, Singapore Airlines oraz Lufthansy latają 43 takie samoloty.