Jak poinformował PAP w środę rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński, intencją ministra Bogdana Zdrojewskiego było, aby poza specjalistami z dziedziny architektury, urbanistyki i rzeźby, w jury nie zabrakło przedstawiciela środowisk rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
"Dla ministra kultury poza wrażliwością estetyczną pani Komorowskiej, istotna była aktywność i zaangażowanie w organizację dwóch pielgrzymek do Smoleńska oraz doświadczenie pani Ewy Komorowskiej w kontaktach z rodzinami ofiar katastrofy" - zauważył Babczyński.
W skład sądu konkursowego wchodzi czterech przedstawicieli polskiego ministra kultury, dwóch przedstawicieli ministra kultury Rosji, dwóch przedstawicieli organizacji międzynarodowej Sculpture Network i sekretarz sądu.
W ubiegłym tygodniu szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski podał trzy z czterech nazwisk wytypowanych przez siebie przedstawicieli sądu konkursowego. Wytypowani w ubiegłym tygodniu przez Zdrojewskiego do składu jury specjaliści to: rzeźbiarz i pedagog, były rektor ASP w Warszawie prof. Adam Myjak, przewodniczący Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku; rzeźbiarz, performer, profesor na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie Grzegorz Kowalski; architekt i urbanista, projektant m.in. gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie i budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Politechniki Warszawskiej Marek Budzyński. Przewodniczącym jury jest prof. Myjak.
Rosję reprezentują w jury: architekt, prof. Moskiewskiego Instytutu Architektury, szef Wydziału Architektury Współczesnej Instytutu Teorii Architektury i Urbanistyki Jurij Pawłowicz Wołczek i Walerij Josifowicz Pierfiljew - historyk sztuki, członek Związku Artystów Plastyków, Komisji ds. Sztuki Monumentalnej Moskiewskiej Rady Miejskiej, ekspert Wydziału Sztuk Plastycznych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego i sztuk Plastycznych Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej.
Poza przedstawicielami strony polskiej i rosyjskiej w skład jury wejdą także reprezentanci organizacji Sculpture Network: historyk sztuki, w latach 1994-95 profesor akademicki na Uniwersytecie Regensburg, ekspert w zakresie sztuki współczesnej Stephanje Amparo Weinmyr i Hartmut Stielow - rzeźbiarz, wykładowca akademicki, w latach 2000-05 członek Zarządu Sculpture Network, od 2005 wiceprezes Sculpture Network.
Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili wspólnie prezydenci: Bronisław Komorowski i Dmitrij Miedwiediew. Treść regulaminu konkursu rzeźbiarsko-architektonicznego została zatwierdzona przez ministrów kultury Polski i Rosji.
Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników ma nastąpić do 31 grudnia br. I nagroda wynosi 15 tys. euro, II nagroda - 10 tys. euro, III nagroda - 5 tys. euro.