"Pomnik na grobie Karola Korna oraz jego małżonki Pauli został niemal całkowicie rozbity - głowice nagrobka z nazwiskami Karola oraz Pauli Kornów, a także oddzielająca je kolumna, zostały przewrócone i połamane. Mogło się to stać nocą z czwartku na piątek. W czwartek na cmentarzu dozorca kosił trawę i wszystko wówczas było w porządku" - powiedziała Wiewióra.

Reklama

Społeczność żydowska poinformowała o dewastacji bielską policję.

Karol Korn urodził się w 1852 roku w Wadowicach. Był architektem i szefem firmy budowlanej. Tworzył głównie w Bielsku. Był jednym z głównych twórców wielkomiejskiego wizerunku miasta. Jego autorstwa były m.in.: bielski dworzec kolejowy, poczta główna, budynek sądu, nieistniejące już synagogi w Bielsku i Białej oraz wielka synagoga w Oświęcimiu, schronisko na Szyndzielni, hotel Royal w Krakowie, a także kościoły katolickie w Choczni i Krzeszowie. Zmarł w 1906 roku w Bielsku. Jego małżonka zmarła w dwudziestoleciu międzywojennym. Pierwszy nagrobek został ukradziony przez Niemców podczas II wojny. Ten, który teraz został zniszczony, został odsłonięty we wrześniu 2009 roku.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pojawiły się w XVI wieku, jednak pierwszy ślad osadnictwa pochodzi z połowy XVII wieku, kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska była bardzo liczna. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII wieku. W 1939 roku obywatelami miasta było blisko 4 tysiące Żydów, czyli około 13 procent mieszkańców.