"W bazylice Matki Bożej Licheńskiej wystąpią Barbara Kaczor (mezzosopran) i Michał Szostak (organy) - poinformował w sobotę PAP ksiądz Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy sanktuarium.

Reklama

Oprócz koncertu pielgrzymi mogą zwiedzić w sobotę i niedzielę pokoje, w których mieszkał papież w czasie swojej pielgrzymi do Lichenia w 1999 r.

Jan Paweł II przybył do Lichenia 6 czerwca 1999 r. i przebywał tutaj do 8 czerwca. Ofiarował wówczas Matce Bożej Licheńskiej jako wotum złoty różaniec z pereł i kielich z pateną. Podarował także piuskę i stułę.

Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane tylko w różne rocznice, związane z życiem papieża. W niezmienionym stanie zachowano pokój dzienny, kaplicę i sypialnię. Jedynie pomieszczenie, które pełniło w czasie pielgrzymki rolę jadalni, zostało przerobione na papieską bibliotekę.

Zgromadzono w niej medaliony, książki, zdjęcia, programy pielgrzymek. Można obejrzeć również dary, które papież pozostawił w Licheniu: kielich z pateną, różaniec, stułę, piuskę oraz lekcjonarz.

Jest też kremowa mitra (papieskie nakrycie głowy), ufundowana Janowi Pawłowi II przez księży marianów z USA. Licheń zawdzięcza ją kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, którego gospodarze sanktuarium, księża marianie, poprosili o przekazanie do zbiorów bibliotecznych pamiątek po papieżu.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II.

Dzień 16 października został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP 27 lipca 2005 r. W uzasadnieniu uchwały napisano, że święto jest hołdem największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory.