W porównaniu z wrześniem nastroje społeczne Polaków poprawiły się; o 4 punkty proc. zwiększył odsetek osób optymistycznie oceniających kierunek w jakim zmierzają sprawy w Polsce przy jednoczesnym spadku o 5 punktów proc. pesymistycznych opinii na ten temat. Natomiast liczba osób, które nie mają zdania na ten temat pozostała na podobnym poziomie.
Blisko dwie trzecie Polaków (59 proc.) uważa, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie, przy czym 17 proc. ankietowanych jest zdania, że kryzys ten jest głęboki. Dla jednej trzeciej respondentów (35 proc.) gospodarka rozwija się, ale tylko nieliczni (2 proc.) spośród badanych określają ten rozwój jako dynamiczny. Natomiast 6 proc. nie umiało zająć stanowiska w tej sprawie.
W ocenie TNS OBOP, w październiku opinie Polaków na temat obecnego stanu gospodarczego kraju są gorsze niż miesiąc wcześniej. Odnotowano spadek (o 4 punkty proc.) odsetka opinii pozytywnych i jednocześnie wzrost (o 3 punkty proc.) udziału ocen negatywnych.
Według badań TNS OBOP, 37 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat będzie mniej więcej tak samo jak teraz, jeśli chodzi o materialne warunki życia ludzi w Polsce. Z kolei 35 proc. respondentów jest zdania, że nastąpi w tej kwestii pogorszenie. Na poprawę liczy 22 proc. badanych, a 6 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.
Z analiz TNS OBOP wynika, że w porównaniu z badaniami z poprzedniego miesiąca ocena kierunku zmian materialnych warunków życia właściwie nie uległa zmianom. Jedynie o 2 punkty proc. zmniejszył się odsetek osób uważających, że w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi pogorszenie warunków materialnych przy jednoczesnym wzroście też o 2 punkty proc. odsetka osób, które nie mają na ten temat zdania.
Sondaż TNS OBOP został zrealizowany w dniach 13-16 października na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.