Przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych ok. 230 strażników miejskich, wyposażonych m.in. w noktowizory, patroluje warszawskie cmentarze i pilnuje porządku w ich pobliżu. Prowadzona, także w nocy, akcja "Hiena" ma zapobiegać kradzieżom kwiatów i zniczy. Prewencyjne działania rozpoczęte w środe potrwają do 3 listopada.

Reklama

Akcja "Hiena" ma odstraszyć złodziei kwiatów, zniczy oraz wiązanek oraz zapobiec aktom wandalizmu. Jak tłumaczy straż, rzeczy skradzione z cmentarzy trafiają ponownie do sprzedaży. Zdarza się, że osoby ubogie lub bezdomni, chcąc szybko i łatwo zarobić, odsprzedają je przycmentarnym handlarzom. Dlatego Straż Miejska apeluje, by odwiedzający groby, wartościowe wiązanki czy znicze układały dopiero 1 listopada.

Podczas patroli strażnicy zwracają również uwagę na osoby nietrzeźwe, potencjalnych kieszonkowców oraz samochodowych włamywaczy. W ubiegłym roku w ramach akcji "Hiena" strażnicy miejscy podjęli ponad 90 interwencji. Reagowali nie tylko na przypadki kradzieży, nałożyli 20 mandatów karnych za spożywanie alkoholu, zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Ujęli również sprawcę pobicia.

Jak co roku kilkuset strażników miejskich uczestniczy w policyjnej akcji "Znicz" w ramach, której patrolują drogi dojazdowe do cmentarzy i dbają o bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej na głównych węzłach przesiadkowych.