Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od Wigilii obchody święta Bożego Narodzenia. Święto Trzech Króli od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Reklama

W Warszawie orszak przejdzie po raz czwarty. Wyruszy z pl. Zamkowego w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono Stajenkę. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę.

W każdym z miast, w których przejdą orszaki, nie zabraknie związanych z tym atrakcji. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, a także list prezydenta Bronisława Komorowskiego do uczestników orszaków w całej Polsce.

W kościele katolickim dziś Święto Trzech Króli, a prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą wigilię świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

W tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie obchodzą przede wszystkim prawosławni we wschodniej części kraju.

Wieczorem zasiądą do kolacji wigilijnych. Zgodnie ze wschodnią tradycją, na wigilijnym stole powinny znaleźć się, oprócz postnych potraw, także chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol słodyczy (powodzenia). Życzenia będą składane podczas dzielenia się prosforą, odpowiednikiem opłatków w Kościele katolickim.

W Polsce - jak oceniają hierarchowie Cerkwi - jest około 550-600 tysięcy osób prawosławnych. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.