Przyjaźniłam się z panią Barbarą. Była jedną z najszlachetniejszych osób, jakie poznałam, wspaniałą posłanką. To niepowetowana strata, wielki ból i smutek. Była człowiekiem niezwykłej pokory i wielkiej wiary - powiedziała Szczypińska.

Barbara Marianowska była wybierana do Sejmu w latach 2001, 2005 i 2007 z listy PiS w okręgu tarnowskim. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku nie uzyskała mandatu poselskiego.

Reklama

W IV kadencji pracowała w Komisji Finansów Publicznych, Komisji Kontroli Państwowej oraz w wielu podkomisjach. Zajmowała się sprawami finansów państwa, systemu podatkowego, akcyzy oraz podatku VAT.

Po przebytej w marcu 2005 r. ciężkiej chorobie i czterech operacjach, wróciła do Sejmu, by zakończyć rozpoczęte prace. Na trybunie sejmowej występowała w charakterystycznej białej chustce na głowie. Tygodnik "Polityka" w 2005 roku zaliczył ją do dziesiątki najbardziej pracowitych posłów IV kadencji Sejmu.

W wyborach w 2005 i 2007 roku była liderem tarnowskiej listy Prawa i Sprawiedliwości.

Barbara Marianowska urodziła się 29 maja 1947 roku w Diddington w Wielkiej Brytanii. Jej rodzice byli żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju mieszkała w Tarnowie, Karwodrzy i Tuchowie. W Krakowie ukończyła szkołę średnią oraz studia w Akademii Ekonomicznej.

Pracowała w Izbie Skarbowej, Urzędzie Kontroli Skarbowej, a od roku 1994 w Delegaturze Najwyższej Izby Kontroli w Krakowie. Była także biegłą Sądu Okręgowego w Krakowie.

Do Solidarności należała od roku 1980. W stanie wojennym współpracowała z podziemnym krakowskim tygodnikiem "Mała Polska". W latach 1992-1994 była przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Krakowie.