Nie oszczędzają Kościoła liberalne telewizje i takież pisma. Nawet rządowe instytucje, niby promując pluralizm medialny, ostatnio zdyskryminowały katolicką telewizję, co na szczęście budzi świadomość narodu - napisał hierarcha.

Reklama

Jego zdaniem jeszcze bardziej niebezpieczne są rozłamy wewnątrz Kościoła, ujawniające nawet wśród duchownych nieposłuszeństwo przełożonym i pasterzom. To jest bolesne, ale trzeba o tym mówić i zachęcać się wzajemnie do zwyczajnej pokory w duchu posłuszeństwa Kościołowi, Papieżowi i pasterzom, którzy stawiają niekiedy wymagania trudne, ale zgodne z Ewangelią, i dlatego twórcze - zaznaczył abp Michalik.

Według metropolity przemyskiego Wielki Post powinien pogłębić naszą wiedzę i wiarę oraz pomóc odczytać wyzwania czasów, w których żyjemy, i przeniknąć je tym, co tylko chrześcijanie posiadają i czym mogą ubogacić świat. Będzie to możliwe - zdaniem hierarchy - jeśli nawrócimy się i naprawdę uwierzymy w Ewangelię.

W liście pasterskim abp Michalik przypomina, że bliskość Chrystusa, a nawet miłość do Niego i zjednoczenie z Nim, nie eliminuje z Jego i naszej bliskości szatana, złego ducha.

Metodą szatana jest kłamstwo. A ileż tego kłamstwa, manipulacji, fałszywych oskarżeń i niedotrzymanych obietnic krąży między nami i po całym świecie. Jakże łatwo ludzie idą za fałszywymi prorokami także dziś - zauważył przewodniczący KEP.

Metropolita widzi potrzebę nowej ewangelizacji, ale najpierw trzeba dobrze rozeznać sytuację.

Zauważmy, że ta nowa kultura globalna wyrasta z postmodernizmu, który promuje relatywizm moralny, aborcję, małżeństwa jednopłciowe, homoseksualizm itd. ... a wszystko to dzieje się przez globalne, światowe, polityczne ukierunkowanie tejże rewolucji kulturowej, wykluczającej Boga i Jego przykazania - napisał abp Michalik.

W ocenie hierarchy wiary chrześcijańskiej nie da się oddzielić od życia - zatem Kościół musi oceniać tzw. nową etykę i przestrzegać przed wypaczeniami.

Reklama

Przypomniał także, że na początek Wielkiego Postu przypada Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zaapelował do przeżywających uwikłania w nałogi, aby poderwali serca i podjęli trud pracy nad sobą. Wszyscy modlimy się za Was o dar wytrwania - dodał.

Przewodniczący Episkopatu poprosił też o modlitwę za emigrantów i przebywających poza granicami Ojczyzny. Ich walka o sukces nie zawsze usłana jest różami. Wspierajmy ich szczerą, życzliwą miłością w podtrzymywaniu wiary i poczuciu godności, mimo przeżywanych trudów - zaznaczył.

List pasterski metropolity przemyskiego zostanie odczytany 26 lutego, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, w kościołach archidiecezji przemyskiej. Ukazał się również na stronach internetowych archidiecezji.