Hierarcha przewodził wielkanocnej mszy św. rezurekcyjnej w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

To, co się wydarzyło w wielkanocny poranek, pusty grób, który odkryli apostołowie, a potem spotykany Chrystus objawiający się im, przywraca nie tylko radość i szczęście człowiekowi, ale poranek wielkanocny i wydarzenia tego poranka, zmartwychwstanie Chrystusa nadaje sens wielu rzeczom, przywraca sens temu wszystkiemu, co człowiek zgubił, stracił przez tempo swojego życia czy przez różne inne sytuacje współczesności - powiedział w homilii kard. Nycz.

Reklama

Ocenił, że przywrócenia sensu potrzebuje obecnie świat życia społecznego, mediów i polityki. Jakże często straciła ona (polityka - PAP) swój sens, stała się często zabawą dla dorosłych ludzi, walką nie tylko na słowa, walką jeden przeciw drugiemu bez porządkującej idei dobra państwa i dobra wspólnego - ocenił kard. Nycz.

Powiedział też, że wielu młodych ludzi dystansuje się od świata polityki, ponieważ nie widzi sensu w tym, co zamiast być roztropną troską o dobro wspólne, o ojczyznę, staje się nieroztropną troską o własne sprawy i prywatne interesy.

Życie rodzinne, rodzicielskie także potrzebuje przywracania i nadawania nowego sensu; takiego, jaki nadał mu kiedyś Pan Bóg, kiedy stwarzał rodzinę, kiedy stwarzał małżeństwo mężczyzny i kobiety - powiedział hierarcha. Podkreślał, że nie sztuką jest być dobrem ojcem czy matką w weekend, kiedy człowiek w pewnym sensie bawi się ze swoimi dziećmi. Sztuką jest być dobrym ojcem wtedy, kiedy się jest w tygodniu, od poniedziałku do piątku zapracowanym, zagonionym - tłumaczył kardynał.

Nowego sensu i przywrócenia sensu potrzebuje wychowanie. Przede wszystkim wychowanie w rodzinie i w szkole wspartej przez Kościół. Wychowanie, które jest sprofilowane zbyt wcześnie do kilku przedmiotów kierunkowych. Wychowanie, które jest zastąpione przez szybkie i efektywne kształcenie, żeby człowiek był operatywny w nowoczesnym świecie komputerów - powiedział kard. Nycz.

To wszystko jest potrzebne, ale jeżeli brakuje duchowego, etycznego, moralnego fundamentu, czyli jeżeli brakuje wychowania, to wszystko wisi w powietrzu - zaznaczył. Nycz ocenił też, że rację mają ci, którzy próbują podejmować dyskusję nad wychowaniem i profilem szkół.

Reklama

Krzyż, Ewangelia i Chrystusowe przykazanie to jest drogowskaz do bycia szczęśliwym, radosnym. Drogowskaz do tego, co często współczesny człowiek gubi - do nieba - podkreślił Nycz.

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę święto Zmartwychwstania Pańskiego. Święta wielkanocne są szczególnie radosne, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.