3 czerwca 2012r. na jednym ze śmietników osiedlowych w Luboniu koło Poznania znaleziono, zawinięte w reklamówkę, zwłoki noworodka, chłopca.

Reklama

Przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oględziny i sekcja zwłok noworodka pozwoliły na stwierdzenie, iż dziecko urodziło się siłami natury, było dojrzałe i zdolne do życia. Wyniki badań histopatologicznych wskazały, że bezpośrednią przyczyną zgonu noworodka było uduszenie - powiedziała PAP Mazur-Prus.

Na podstawie opinii biegłych postawiono Agacie M. zarzut zabójstwa. Podejrzana w swoich wyjaśnieniach nie przyznała się do uduszenia dziecka.

Prokurator złożył wniosek o zastosowanie wobec podejrzanej tymczasowego aresztowania, uzasadniając go surową karą grożącą podejrzanej oraz obawą matactwa. Sąd nie uwzględnił jednak tego wniosku. Argumentował m.in., że zachowanie podejrzanej wskazuje na znamiona przestępstwa dzieciobójstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5, a z uwagi na wykonanie większości czynności procesowych, nie istnieje obawa utrudniania postępowania.