Jak podkreśla Intercity, prace modernizacyjne prowadzone będą w wielu rejonach Polski, m.in. na linii Warszawa - Trójmiasto, na odcinku Rawicz - Wrocław, pomiędzy Kutnem a Toruniem, na odcinku Sosnowiec Jęzor - Jaworzno Szczakowa, czy na terenie Łódzkiego Węzła Kolejowego. Kursujące tamtędy pociągi pojadą objazdami, niektóre będą miały skróconą relację, na pewnych odcinkach uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza. Na niektórych trasach przewoźnicy: PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Koleje Mazowieckie będą wzajemnie honorować swoje bilety. Zmiany mają objąć 26 proc. z ponad 12,5 tys. pociągów, które Intercity uruchomi między 3 września a 15 października.
Na części remontowanych tras wprowadziliśmy oferty promocyjne, m.in. Bilet Rewelacyjny, a na trasie z Warszawy do Gdańska zaproponowaliśmy pasażerom pociągi ekspresowe w niższej cenie, zmieniając ich kategorię na TLK, zachowując jednocześnie wyższy standard - zaznaczyła rzecznik PKP Intercity Małgorzata Sitkowska.
Spółka apeluje o dokładne zapoznanie się ze zmienionym rozkładem jazdy, który jest już dostępny na stronie internetowej intercity.pl. Informacje można również uzyskać pod numerem Infolinii Kolejowej Intercity 19 757. Intercity zapowiada też, że na tydzień przed wprowadzeniem zmian wzmocni swoje punkty informacyjne na dworcach.
W sumie w okresie 3 września - 15 października br. PKP Intercity uruchomi ponad 12 600 pociągów, z czego zmiany dotyczyć będą 26 proc.
Intercity uruchomi 3 września nowe, bezpośrednie połączenie z Lublina do Kołobrzegu. Do pociągu TLK "Czartoryski" relacji Lublin - Gdynia Główna włączona zostanie grupa wagonów do Kołobrzegu, która w Bydgoszczy będzie odłączana i kierowana do Kołobrzegu przez Piłę. Natomiast od 8 września z ekspresu "Małopolska" Gdynia-Kraków zniknie weekendowy łącznik z Krakowa do Zakopanego.
W związku z modernizacją linii Warszawa - Trójmiasto jeżdżący od 7 września w noce z piątku na sobotę i z niedzieli na poniedziałek pociąg TLK "Wojażer" relacji Kraków Płaszów - Gdynia Główna między Toruniem a Trójmiastem, pojedzie objazdem przez Bydgoszcz zamiast przez Malbork, Prabuty, Iławę Główną, Jabłonowo Pomorskie, Kowalewo Pomorskie i Wąbrzeźno.
W związku z modernizacją szlaku na odcinku Rawicz - Wrocław pociągi pojadą przez Milicz, Krotoszyn i Jarocin z pominięciem Oborników Śląskich, Żmigrodu, Rawicza, Leszna, Kościana. Na omijanych odcinkach zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa, ewentualnie pasażerowie będą mogli skorzystać z niektórych połączeń Przewozów Regionalnych.
Z powodu remontu szlaku między Kutnem a Toruniem, w dniach 3, 4, 6, 7, 22 i 23 września pociągi ominą ten odcinek przez Inowrocław. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.
Z powodu przerwy w ruchu pociągów na odcinku Dęba Rozalin - Ocice, pociąg "Hetman" relacji Zielona Góra - Zamość - Zielona Góra ominie odcinek między Rzeszowem a Stalową Wolą przez Leżajsk. W zamian uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.
W związku z przerwą w ruchu na odcinku Grabowno Wielkie - Ostrów Wielkopolski pociągi pojadą przez Krotoszyn. W zamian uruchomiona zostanie komunikacja autobusowa.
Zmiany w kursowaniu pociągów spowodują także remonty na odcinkach Podłęże - Rzeszów Główny, Skawina - Zakopane. Z powodu remontów Łódzkiego Węzła Kolejowego od 3 do 17 września pociągi z Warszawy będą kończyć bieg na stacji Łódź Widzew.
Zastępcza komunikacja autobusowa zostanie wprowadzona w dniach 17 września - 2 października na odcinku Szczecinek - Grzmiąca.
W związku z modernizacją linii Warszawa - Trójmiasto, Intercity odwołało całkowicie pociąg "Artus" relacji Warszawa Zachodnia - Gdynia Główna - Warszawa Zachodnia, a z powodu remontu na odcinku Warszawa Zachodnia - Miedniewice w dniach 3-17 września między Warszawą a Łodzią nie pojadą pociągi "Podstolina", "Kurpiński", "Wokulski" i "Jankiel".