Jestem szczęśliwy, że przypadnie mi ogłoszenie jego świętości w niedzielę Miłosierdzia Bożego, na zakończenie Oktawy Wielkanocy. Jestem wdzięczny Janowi Pawłowi II, podobnie jak wszyscy członkowie Ludu Bożego, za jego wytrwałą służbę, za jego duchowe przywództwo, za wprowadzenie Kościoła w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej i za jego nadzwyczajne świadectwo świętości - powiedział papież.

Reklama

Polakom życzył, by głęboko religijnie przeżyli dzień kanonizacji swego wielkiego rodaka.

PAP/EPA / MASSIMO PERCOSSI

Franciszek przypomniał słowa swojego poprzednika, Benedykta XVI, który podczas mszy św. beatyfikacyjnej Jana Pawła II podkreślał, że czerpał on siłę z Boga.

Benedykt XVI mówił wówczas, że Papież-Polak swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości (...) pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności.

Franciszek powiedział, że utożsamia się w pełni z tymi słowami swego poprzednika.

Papież podkreślił, że Jan Paweł II nadal inspiruje Kościół. Inspirują nas jego słowa, pisma, gesty, jego styl służby. Inspiruje nas jego cierpienie znoszone z heroiczną nadzieją. Inspiruje nas jego zawierzenie bez reszty Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka, i Jego Najświętszej Matce - powiedział.

Franciszek wyraził nadzieję, że kanonizacja Jana Pawła II będzie nowym impulsem do codziennej i wytrwałej pracy Kościoła w Polsce. Jak przypomniał, podczas ostatniej wizyty polskich biskupów ad limina Apostolorum podkreślał, że Kościół w Polsce dysponuje ogromnym potencjałem wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej. Wskazywałem również na wyzwania duszpasterskie, jakimi są rodzina, młodzi, ubodzy oraz powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego - przypomniał.

Papież wyraził też radość, że za dwa lata - jeśli Bóg pozwoli - odwiedzi po raz pierwszy nasz kraj z okazji Światowego Dnia Młodzieży.

Franciszek pozdrowił wszystkich Polaków, jak zaznaczył - również nie należących do Kościoła katolickiego. Wszystkich noszę w sercu. Niech Bóg was błogosławi - zakończył.