O godzinie 11.00 w Katedrze Polowej biskup Józef Guzdek odprawi mszę za generała. Weźmie w niej udział prezydent Bronisław Komorowski, który w kościele pożegna generała.

Reklama

O godzinie 13.30 rozpocznie się druga część uroczystości na Wojskowych Powązkach. Najpierw przed domem pogrzebowym. Stąd urna z prochami Wojciecha Jaruzelskiego zostanie odprowadzona do grobu w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Tym wydarzeniom towarzyszyć będzie asysta wojskowa. Około godziny 14.15 mowę pożegnalną na cmentarzu wygłosi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Odkąd wiadomo, że generał zostanie pochowany na Wojskowych Powązkach rozgorzała dyskusja, czy powinien tu spocząć. Stanisław Pięta poseł Prawa i Sprawiedliwości chce modlitwą różańcową zamanifestować sprzeciw przeciwko tej decyzji. Zachęca, aby towarzyszyło mu nawet 10. tysięcy osób. Parlamentarzysta nie ma nic przeciwko pochowaniu generała, jednak nie na Powązkach. To jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla ofiar komunistycznych zbrodni - mówi IAR. Do posła dołączą członkowie stowarzyszenia Solidarni 2010.

Jednoznacznie przeciwko pochowaniu z honorami na znanej wojskowej nekropolii wypowiedzieli się także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński i członkowie organizacji "Studenci dla Rzeczpospolitej". Przeciwko takiemu uhonorowaniu generał protestowali także internauci. Na specjalnym profilu na Facebooku protest poparło ponad 20. tysięcy osób.

Kardynał Kazimierz Nycz prosi, aby dziś wyciszyć emocje. Metropolita Warszawski apeluje o modlitwę za zmarłego generała i za jego rodzinę. Za niego także umarł Chrystus- podkreśla hierarcha. Jednak jego zdaniem uroczystości nie powinny odbywać się ze zbytnią pompą, trzeba także zachować różnicę w przeżywaniu żałoby narodowej.

MSZ poinformował, że na pogrzebie nie będzie reprezentantów innych krajów.