Rolnicy - oni pierwsi poszli na wojnę z Balcerowiczem. Jak na tym wyszli?

| Aktualizacja:

Polskie rolnictwo, pozostające w większości w rękach prywatnych, wydawało się wyspą kapitalizmu w morzu realnego socjalizmu. To jednak właśnie na wsi dojrzały pierwsze transformacyjne grona gniewu.

wróć do artykułu
  • ~V2
    (2015-10-05 17:52)
    Sachs i Balerowicz to zguba dla narodu i narodow
  • ~Vector
    (2015-04-12 20:18)
    AREK BOZEK I KAZIK macie 100% rację ale kto to rozumie i zna historie na takim poziomie żeby rozumieć przeszłość i czasy powojenne,reformę rolną.obowiązkowe dostawy,domiary na odbudowę stolicy i masę innych podatków i obciążeń a potem rozkułaczanie i próby kolektywizacji. Gnębienie rolników zostało wyhamowane *za Gierka*zaczęto wypłacać emerytury i renty co prawda w zamian za przekazanie gospodarstwa na skarb państwa ale ktoś się tą sprawą zajął i powstał KRUS który jest solą w oku różnej maści pajaców co nie mają pojęcia o czym piszą. Jak było z opieką lekarską na wsi w latach powojennych to radzę zapytać rodziców lub dziadków. A dzisiaj ta *bogata wieś* jest w 80% zadłużona na dwa pokolenia ale to sprawa na inną dyskusję
  • ~Z sieci do sieci
    (2015-04-12 17:35)
    ~Konrad Wallenrod2015-04-12 10:26

    Rosjanie sobie poszli do siebie a przyszli nasi , no bo kto z was zrobil dziadow, ludzi bezdomnych, okradzionych przez banki i komornikow.Biblia o nich dokladnie pisze w Izajaszu, Jeremiaszu.Oni nie maja zadnych skrupulow, litosci.Prezes i Antoni tez sa ?.

    ~pol anka2015-04-12 10:05

    panie autorze oczywiście były małe błędy, ale spójrzmy szerzej. Polska jest obecnie najszybciej rozwijającą się gospodarką. Te parę osób ze wsi ... . Polak został Mędrcem Europy, Polak został Królem Europy. Polska z kraju o dominującej własności państwa zmieniła się w państwo o własności kościelnej. Starajmy się widzieć plusy, nie tylko minusy
  • ~rychu
    (2015-04-12 15:54)
    prof. Balcerowicz jest tworca wielkiego sukcesu Polski i jeszcze przyjdzie taki czas kiedy i jemu beda stawiac pomniki !!!
    bez jego dzialan Polska jeszcze dlugo nie spelnilaby kryteriow przystapienia do UE !!! to kretynizm i paszkwilanctwo zestawiac Balcerowicza z rolnikami !!! rolnicy wiedza tylko to ze dla nich wszystko jest nie dobre i kleska goni kleske, a Balcerowicz, uznany swiatowy autorytet mial do wykonania zadanie postawienia Polski na nogi i tego dokonal !!! posluchajcie rolnikow dzisiaj - Unia ich okrada, polski rzad ich okrada i jako pracodawcy tworza sobie zwiazek zawodowy, zasiewow nie ubez[pieczaja i chca od rzadu odszkodowan za pare wykopanych przez dziki kartofli, a na protest przyjechali traktorami po pol miliona i np. BMW 740 !!! zeby nie placic podatkow ani oplat ZUSowskich ******* tez jest rolnikiem !!!
  • ~Portfolio
    (2015-04-12 15:19)
    To nie Balcerowicza plan tylko Sorosa-Sachsa, terapia szokowa to nie żadna terapia tylko szkodnictwo na polecenie obcej agentury, niszczenie Polski, likwidacja przemysłu, likwidacja rolnictwa. Robienie z Polaków dziadów muszących jeździć po Europie za chlebem. Nie Balcerowicz wróć. Raczej Balcerowicz zdechnij i niech cię śmieciu pochowają w dole kloacznym.
  • ~higgs
    (2015-04-12 14:52)
    WAW z godz 13:59 to bydle anonim wiesia13 tak samo jak ,, koń walikoń,,, z godz 10: 26 , to psi-syny z czerskiej te bydlaki to warchoły sieroty po paligłupie te zdemoralizowane jełopy sami nie wiedzą co mówią i co hołota naćpana pisze , aby dostać od szmatławca G.W. na działkę , później plotą jełopy tak jak ich szef paligłup , to ich piąta kolumna
  • ~POparzony
    (2015-04-12 14:31)
    Za Balcerowicza dolar kosztował 95 groszy.
    Komu to przeszkadzało? Krulowi Tuskowi?
    Dziś za dolara płacimy 3,79 zł/$ prawie CZTERY razy więcej.
    Żaden bank wam nie dał tyle w oprocentowaniu przez te lata.

    BALCEROWICZ wróóóóóóóóóóóóóóóć!
  • ~mam_to_w_
    (2015-04-12 14:11)
    Cel był jasny od samego początku. Pozbawić Polaków wszystkiego co posiadają. W Ndabljuou Polaków ma pozostać około milion osimset tysięcy parobków. Pokornie pracujących na swoich panów. Ponieważ holocaust jest teraz niemożliwy ze względu na opinię społeczną postanowiono wydłużyć ten plan na dłuższy czas. Pozbawieni pracy, opieki lekarskiej i oświaty wymrą śmiercią naturalną. Pozostali będą bić się między sobo o rzucane resztki z pańskiego stołu. Wybrana grupa kolaborantów już przeniosła swoje dzieci do USA lub UK. Tam dostali intratne posadki i mieszkania. Koniec niebawem nastąpi.
  • ~WAW
    (2015-04-12 13:59)
    PISIORY NIE ZNOSZA BALCEROWICZA, BO WYCIAGNAL POLSKE Z EKONOMICZNEGO SZAMBA, A ONI WOLELIBY ZEBY POLSKA BYLA NA POZIOMIE OBECNEJ UKRAINY. PISIORY, PODOBNIE JAK KLER, NIE LUBIA KIEDY NAROD SIE KSZTALCI I BOGACI, BO CIEMNA MASA LATWIEJ STEROWAC MOWIAC IM ZE ZA WSZYSTKIE ICH NIEPOWODZENIA ZYCIOWE ODPOWIADAJA 'NIEMCY, ZYDZI, LIBERALOWIE I MASONI' I TYLKO PIS I KLER SA W STANIE ICH OBRONIC...
  • ~czytelnik
    (2015-04-12 12:23)
    Bardzo dobry tekst. Demitologizując "geniusz" Lesia Balcerowicza i ośmieszający antychłopskie uprzedzenia ludzi z kręgu Unii Wolności i innych kołtunów.
  • ~Ermittler
    (2015-04-12 11:10)
    ~Ermittler

    ~pol anka2015-04-12 10:05=~Wiesio13 bicz na PISmatołki2015-04-12 10:51=motek= wie lebny=mother-fucking troll!
  • ~Ermittler
    (2015-04-12 10:58)
    ~pol anka2015-04-12 10:05=~Wiesio13 bicz na PISmatołki2015-04-12 10:51=motek= wie lebny, itd.
  • ~Jarosław z Warszawy
    (2015-04-12 10:34)
    Gęba Dudy pełna frazesów, pardon prezesów. Wyraz jego twarzy to zdradza.
    Duda nie będzie miał problemu ze spełnianiem swoich obietnic , bo nigdy prezydentem nie zostanie ,
    nawet nie ma co marzyć , pacynka kartoflana
    ha ha
    Jedno jest pewne że Duda żadnej swojej obietnicy nie spełni , gdyby wygrał ,
    co mu nie grozi , bo żadna nie leży w kompetencjach prezydenta ,
    to tylko obiecanki dla ciemnego ludu
  • ~kazik
    (2015-04-12 10:33)
    dlaczego.sie.przemilcza.ze.rolnicy.musieli.placic.za.pobyt
    w.szpitalu.jako.jedyna.grupa.ile.ludzi.umieralo.z.byle.blahich.schorzen
    WSTYD.NA.POKOLENIA
    a.obowiazkowe.dostawy.a.na.odbudowe.WARSZAWY.haracz
    OTYM.SIE.MILCZY..POLSKI.ROLNIK.TERAZ.TO.BE.pokory.pokory
  • ~Arek Bozek
    (2015-04-12 10:27)
    no coz, typowa zajawka prasy klakierow w jedna strone, czy przypominacie sobie Panstwo takie programy satyrczne z podkladem sztucznego smiechu ? im glupszy dowcip, to tym glosniejszy sztuczny podklad smiechu publiki ?
    Na mniej wiecej takich zasadach pracuje dzsiejsza systemowa prasa. Zastanowmy sie nad teza wprowadznia "kapitalizmu" - jak wiadomo, kapitalizm polega na kumulacji kapitalu - u nas zastosowano terapie dekumulacji, a wiec sprzedawania, rozdawania, bez zysku, bez wzrostu kapitalu Panstwa,czy obywatela. Nastapilo zerwanie wszystkich zasad wpolzycia gospodarczego, regul, prawa. Co zostalo z tamtejszej solidarnosci spolecznej i przywilejow socjalnych ?
    Gdy dzsiaj piszemy o rolnictwie, to nalezy pamietac, ze reforma rolna dala ziemie rolnikom w postaci gospodarstw malorolnych, oblozonych przymusowym kontygentem skupu - zadna rodzina woejsk nie byla samowystarczalna -glownym pracodawca wsi byly wielkoobszarnicze PGR, z PGR rolnik wyporzyzczal niezbedne maszyny do zniw.
    Jak jest dzsiaj ? podobnie jak w prl - wielkoobszarnicy z kasa, obcokrajowcy -wykupili / przejeli/ wiekszosc branzy rolniczych, 80% ludnosci wiejskiej zyje na pograniczu wsi potiomkinowskiej.
    To tyle i az tyle - przemiany "Balcerowicza" nie byly zadnymi jego przemianami, czy pomyslami na nowa Polse, ale kagancem narzuconym przez finansjere z waalstreet, ktore owe "przemiany" finasowala i finansuje -czxy ta droga ma cos wspolnego z klasycznym nadrenskim kaptitalizmem ?
    Pewnie tyle co gurszka z jablkiem, oblozna ruskim embargiem, a nowe sowiety z brukseli dopelniaja obraz antykapitalizmu i bez - wolnego protekcjonistycznego rynku. Z prespektywy wsi to wyglada raczej na nowa forme feudalizmu, jak na kapitalizm
  • ~Konrad Wallenrod
    (2015-04-12 10:26)
    Rosjanie sobie poszli do siebie a przyszli nasi , no bo kto z was zrobil dziadow, ludzi bezdomnych, okradzionych przez banki i komornikow.Biblia o nich dokladnie pisze w Izajaszu, Jeremiaszu.Oni nie maja zadnych skrupulow, litosci.Prezes i Antoni tez sa ?.
  • ~pol anka
    (2015-04-12 10:05)
    panie autorze oczywiście były małe błędy, ale spójrzmy szerzej. Polska jest obecnie najszybciej rozwijającą się gospodarką. Te parę osób ze wsi ... . Polak został Mędrcem Europy, Polak został Królem Europy. Polska z kraju o dominującej własności państwa zmieniła się w państwo o własności kościelnej. Starajmy się widzieć plusy, nie tylko minusy
  • ~komentarz
    (2015-04-12 10:00)
    Brawo, brawo p. R. Woś. A skąd u Pana taka ślepota w artykule ,,Banki to nie samo zło? Woś w obronie banksterów Rafał Woś | 2015-04-06". Redaktor Naczelny kazał takie bzdety pisać, czy też osobno zatrudnili Pana w jakim banku?. A może dali pracę rodzinie? /tak robią SKOK-i - dają legalną pracę nawet sędziom Sądu Najwyższego/.
    Rozumiem, tym największym legalnym złodziejom należy maślić i potakiwać, bo mogą dobrze tyłek przetrzepać.
  • ~mułwiejski
    (2015-04-12 09:46)
    Trzeba było napisać jeszcze z 10 razy dłuższy artykuł, którego treści można by zawrzeć w 30 wierszach