Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek przypomina, że Krajowa Rada Sądownictwa nominuje jednego z dwóch kandydatów, spośród których Prokuratora Generalnego wybierze prezydent. Drugiego kandydata zgłasza Krajowa Rada Prokuratury.

Reklama

Sędzia Waldemar Żurek dodaje, że ta procedura nie ma związku z ewentualnością wcześniejszego odwołania Prokuratora Generalnego. Premier Ewa Kopacz po dymisjach ministrów w rządzie, związanych z aferą taśmową, zapowiedziała, że będzie dążyć do odwołania Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa podkreśla, że jeżeli doszłoby do odwołania Prokuratora Generalnego ustalone terminy trzeba byłoby zmienić.

Jesteśmy gotowi przyspieszyć procedury. Mamy uchwalony regulamin wyboru prokuratora. Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z nim na stronie internetowej Jeżeli terminy się zmienią, to będziemy musieli go zmodernizować i dopasować do bieżących wydarzeń, jakie się dzieją w polityce - powiedział sędzia Waldemar Żurek.

Sędzia podkreśla, że niezależnie od tego, w jakiej procedurze będzie wybierany kandydat KRS na Prokuratora Generalnego - zgodnej z tokiem kadencji czy przyspieszonej - to i tak wymagania wobec kandydatów są jednakowe.

Reklama

Na stanowisko Prokuratora Generalnego może być powołana osoba będąca prokuratorem w stanie czynnym, z 10-letnim doświadczeniem na stanowisku prokuratora. Może być to prokurator z prokuratury powszechnej, wojskowej lub IPN. Kandydatem może być także sędzia, też w stanie czynnym, który ma co najmniej 10-letni staż pracy w sprawach karnych.

Mogą kandydować czynni sędziowie izby karnej lub wojskowej Sądu Najwyższego oraz sędziowie sądów powszechnych i wojskowych, ważne jest 10-letnie doświadczenie w postępowaniu karnym.

Wysłuchania kandydatów na Prokuratora Generalnego przed Krajową Radą Sądownictwa planowo mają się odbyć w październiku. Natomiast drugie gremium zgłaszające swojego kandydata - Krajowa Rada Prokuratury - ma przyjmować zgłoszenia do 11 września, a wysłuchania prowadzić także w październiku.