Dziennik Gazeta Prawana logo

Streżyńska dymisjonuje szefa Centralnego Ośrodka Informatyki

28 stycznia 2016, 16:48
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Anna Streżyńska z mężem
Anna Streżyńska z mężem/AKPA
Zagrożenie utraty dotacji unijnej na projekty informatyczne. To główny powód jak minister cyfryzacji Anna Streżyńska podała tłumacząc dymisję szefostwa Centralnego Ośrodka Informatyki.

We wtorek dyrektor COI Nikodem Bończa Tomaszewski został odwołany. Firma podległa resortowi odpowiada za przygotowanie najważniejszych systemów administracji państwowej jak Źródło, czy CEPIK.

Minister wyjaśniła, że nie miała gwarancji, że rozpoczęte projekty zostaną zakończone. Według niej zagrożone były unijne dotacje na te programy w wysokości blisko 300 milionów złotych. Jak powiedziała po infoaferach poprzednie szefostwo MSW "próbowało dżumę leczyć cholerą". Tłumaczyła, że powstały Centralny Ośrodek Informatyki całkowicie uniezależnił się od resortu. - powiedziała do dziennikarzy na konferencji prasowej.

Steżyńska zaznaczyła, że trzy raporty z pierwszej połowy 2015 roku wskazują na całkowity brak kontroli ministerstwa nad Centrum. Krytykowała też "niezdrowe" proporcje miedzy administracją a programistami.

Centralny Ośrodek Informatyki przygotowywał takie zmiany jak Źródło - aplikację łączącą urzędy z systemem państwowych rejestrów. W pierwszych dniach program wywołał duże problemy w urzędach, w wielu z nich utworzyły się długie kolejki interesantów.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj