Na początku sesji przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaproponowała, by wszystkie kandydatury były w jednej uchwale, pierwotnie każdemu kandydatowi poświęcona był odrębna uchwała.

Reklama

Kandydaturę Traczyk-Stawskiej zgłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz; kandydaturę Johanna - klub PiS w radzie miasta; a o uhonorowanie Olbrychskiego wystąpiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO).

Traczyk-Stawska ps. "Pączek" była żołnierzem AK, członkinią Szarych Szeregów, walczyła w Powstaniu Warszawskim jako strzelec i łączniczka. W czasie Powstania Warszawskiego 6 września została ciężko ranna w walkach na ul. Smolnej. Od 1947 r. zajmowała się odszukiwaniem powstańczych mogił. Powołała Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawskich.

Wiesław Johann to prawnik, były dziennikarz, nauczyciel akademicki i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, obecnie w stanie spoczynku. W 1972 r. zrezygnował z zawodu prawniczego i rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przez blisko 8 lat był związany z przygotowywaniem programów o Warszawie. Od 1982 pracował jako adwokat, był m.in. obrońcą w procesach politycznych. W listopadzie 1997 Sejm (z rekomendacji AWS) wybrał go w skład Trybunału Konstytucyjnego. Kadencję zakończył 1 grudnia 2006.

Reklama

Daniel Olbrychski - aktor teatralny i filmowy znany z ról m.in. w filmach: "Ziemia Obiecana", "Jowita", "Panny z wilka" czy "Potop". W 1965 zagrał swoją pierwszą dużą rolę u Andrzeja Wajdy – Rafała Olbromskiego w "Popiołach". Odtąd regularnie grał u takich reżyserów jak Wajda, Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi czy Jerzy Antczak.

Tytuły honorowych obywateli są wręczane podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim.