Gdy rezydenci ze Szczecina zrezygnują z kontynuacji protestu, będzie on kontynuowany w siedmiu innych miastach. Bierze w nim udział ponad 70 osób. Do informacji o tym, że mają taki plan dotarli dziennikarze RMF FM.

Reklama

Rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w szybszym tempie niż proponuje rząd. Chcą także powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej. Młodzi lekarze prowadzą głodówkę m.in. w Warszawie, Lesznie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Płocku.

Młodzi lekarze przedstawili już projekt wzrostu wydatków na służbę zdrowia. Zaproponowali w nim, by docelowo na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczano corocznie nie mniej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego. Zastrzeżono, że w 2018 r. na ten cel powinno być przeznaczone nie mniej niż 5,2 proc. PKB, w 2019 - 5,7 proc., a w 2020 r. - 6,2 proc. Autorzy projektu chcą, by nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 r.