Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk, dochodzenie zostało wszczęte 11 kwietnia 2017. - Dotyczy ono koncertu, który odbył się w marcu 2017 r. w miejscowości Grodziszcze. To dochodzenie prowadzone jest ws. publicznego propagowania systemów totalitarnych - powiedział.

Reklama

Dodał, że do tej pory w sprawie przesłuchano kilkadziesiąt osób z całej Polski. - W kilkunastu miejscach zostały też przeprowadzone przeszukania; dla dobra śledztwa nie mogę jednak powiedzieć, co tam znaleziono - powiedział. Prok. Orepuk dodał, że przeprowadzono również oględziny miejsca, w którym odbył się koncert. Zaznaczył, że część czynności w tej sprawie realizuje ABW.

Orepuk poinformował, że na razie w ramach tego dochodzenia nikomu nie przedstawiono zarzutów.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". "+Ołtarzyk+ ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, +Sieg Heil!+. To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom +Superwizjera+ TVN24 udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje" - tak o materiale "Superwizjera" pisze na swoich stronach internetowych TVN24.

Cześć materiału była również poświęcona koncertowi, który w marcu ubiegłego roku odbył się w Grodziszczu. Miał on zostać zorganizowany przez środowiska neonazistowskie. Na materiale kręconym ukrytą kamerą widać jak uczestnicy koncertu z Polski i Niemiec wznoszą okrzyki +Sieg Heil!+. Na sali, w której odbywał się koncert, widnieją również neonazistowskie symbole.

W poniedziałek Prokuratura Krajowa poinformowała, że na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". - Decyzja ma związek z postępowaniem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach w sprawie publicznego propagowania faszyzmu oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez tę organizację - zaznaczyła rzeczniczka PK prok. Ewa Bialik.

Jednocześnie - jak informowała w poniedziałek PK - prokurator generalny zdecydował, że postępowanie prowadzone przez gliwicką prokuraturę zostanie objęte zwierzchnim nadzorem Prokuratury Krajowej.

Szef MSWiA Joachim Brudziński w związku z emisją reportażu "Superwizjera" będzie rozmawiać z szefem policji i prokuratorem krajowym. Minister podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Brudziński poinformował ponadto, że rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą na temat "bulwersujących wydarzeń" opublikowanych w programie.