Minister Mariusz Błaszczak wprowadził odznakę rozpoznawczą Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Decyzję podjął po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych. Zarówno we wzorze przeznaczonym na mundur wyjściowy, jak i polowy widnieje symbol "Polski Walczącej". Wzór na mundur wyjściowy ma czarne tło i jasne hafty. Ta sama odznaka na mundurze polowym będzie miała szare hafty na tle w barwach kamuflażu.

Reklama

- W centralnej części odznaki rozpoznawczej, otoczony wieńcem liści dębowych i laurowych, znajduje się znak "Polski Walczącej", gdzie "P" symbolizuje Polskę i Polaków, a "Kotwica" oznacza nadzieję lub "W - walkę" - podkreślił rzecznik prasowy Dowództwo WOT ppłk Marek Pietrzak. - Liście dębowe i laurowe są alegorią męstwa, odwagi i zwycięstwa. Całość otacza pierścień, który symbolizuje zbiór Polaków, Polaków-patriotów oddanych swojej Ojczyźnie.

- Odznaka rozpoznawcza jest bardzo istotna dla każdej formacji, umacnia jej tożsamość, jednoczy, umożliwia wzajemną identyfikację, daje poczucie dumy - podkreślił ppłk Pietrzak. Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały zgodę prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Armii Krajowej na używanie znaku "Polski Walczącej" w swojej symbolice. Podobnie jest ze znakiem "Kotwicy" - na której wykorzystanie WOT otrzymało zgodę od dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Reklama

- Zatwierdzenie odznaki rozpoznawczej Dowództwa WOT to także ważne wydarzenie dla formacji. Jego ranga jest tym większa, iż symbolika została przyjęta w dniu pamięci o bohaterach walk o wolną Polskę, który to dzień od tego roku jest również świętem Wojsk Obrony Terytorialnej - zaznaczył rzecznik.

Na 27 września przypada dzień Polskiego Państwa Podziemnego oraz - obchodzone po raz pierwszy - święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

Reklama