Jeszcze w październiku w planie działania Ministerstwa Obrony Narodowej na rok 2019 „dla działu administracji rządowej” zapisano, że „liczebność stanów osobowych” Wojsk Obrony Terytorialnej ma wynosić 31,6 tys. żołnierzy. W tym 27 tys. pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, czyli żołnierzy niezawodowych. Jednak już w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, który MON przesłało do kancelarii premiera 26 listopada, można przeczytać, że „Ustala się liczbę żołnierzy rezerwy (…) , którzy mogą być powołani w 2019 r. do odbycia lub pełnienia czynnej służby wojskowej w ramach (…) terytorialnej służby wojskowej do 17 142 żołnierzy rezerwy”. To jest górny limit liczby żołnierzy ochotników obrony terytorialnej na rok 2019. Projekt ma być rozpatrywany za tydzień na Stałym Komitecie Rady Ministrów, być może zostaną do niego wprowadzone jeszcze poprawki.

Reklama

Jednak ta liczba wydaje się też zgodna z Programem Rozwoju Sił Zbrojnych, który w ubiegłym tygodniu przyjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To dokument niejawny, ale według informacji DGP także tam jest zapisane, że w najbliższych latach liczba żołnierzy obrony terytorialnej będzie oscylować wokół 20 tys. Na posiedzeniu sejmowej komisji obrony terytorialnej, na którym posłowie opiniowali ten dokument, awanturę w tej kwestii miała zrobić posłanka Anna Siarkowska, która jest gorącą zwolenniczką OT.

Nie mogę komentować, ponieważ było to posiedzenie niejawne – ucina temat przewodnicząca Partii Republikańskiej, która jest w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. – Obecne kierownictwo wyhamuje tworzenie wojsk OT i zamierza zamrozić liczbę żołnierzy tej formacji – komentuje poseł Czesław Mroczek z PO, były wiceminister obrony.

Widzę dwa powody zwolnienia procesu rozwijania OT. Po pierwsze, już dawno było wiadomo, że plan był zbyt ambitny i potrzebna jest baza szkoleniowa, której na razie nie ma. Lepiej to robić wolniej, a dobrze – mówi DGP jeden z urzędników odpowiedzialnych za sprawy obronności. – Druga kwestia jest taka, że nie ma oddzielnych pieniędzy na Wojska Obrony Terytorialnej, a środków na zakupy wciąż brakuje – dodaje.

Reklama

Inny z naszych rozmówców twierdzi, że pojawia się również poważny problem z tym, że brakuje oficerów, a wyszkolenie takiego żołnierza zajmuje co najmniej kilka lat.

Według informacji zawartych na stronie resortu obrony docelowo liczba członków obrony terytorialnej ma wynosić 53 tys. zgrupowanych w 17 brygad. – W ten weekend liczba żołnierzy zawodowych i pełniących terytorialną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej przekroczy 17 tys. – informował w piątek podpułkownik Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym żołnierze zawodowi to ok. 3 tys.

Jeszcze pod koniec 2016 r. ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiadał, że chce, by liczba żołnierzy obrony terytorialnej dobiła do 53 tys. do końca 2016 r. Z kolei w czerwcu tego roku dowództwo OT planowało, że na koniec 2019 r. w służbie tej formacji będzie ok. 30 tys. żołnierzy. Z najnowszych dokumentów wynika, że będzie ok. 20 tys.

W uzasadnieniu rozporządzenia zapisano również, że jeśli chodzi o Narodowe Siły Rezerwowe, to MON planuje „wstrzymanie powoływań nowych ochotników oraz zablokowanie możliwości przedłużania zawartych wcześniej kontraktów”, a resort obrony tę formację będzie wygaszać. Oficerowie OT twierdzą, że wkrótce powstaną schematy, według których żołnierze obrony terytorialnej będą mogli przechodzić do wojska operacyjnego. To miałoby m.in. zwiększyć poziom zaufania między obydwoma formacjami.

Docelowo liczba członków obrony terytorialnej ma wynosić 53 tys.

Najpierw śmigłowce, potem zestawy rakietowe

W piątek przedstawiciele MON podpisali umowę na zakup 8 systemów bezzałogowych statków powietrznych (w sumie 40 sztuk) za prawie 800 mln zł. Ten zakup powinien zwiększyć nasze zdolności rozpoznania. Dostawcą będzie Polska Grupa Zbrojeniowa. Tego samego dnia zakończono przyjmowanie ofert w postępowaniu na śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych. Jedynym oferentem jest Leonardo Helicopters ze swoją maszyną AW 101. Umowa może zostać zawarta w ciągu kilku – kilkunastu tygodni, w bardzo optymistycznym scenariuszu do końca roku. Również w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że Departament Stanu USA zaakceptował wniosek rządu polskiego o sprzedaż na rzecz Wojska Polskiego zestawów rakietowych HIMARS. W tym wypadku negocjacje nie będą łatwe i mogą zająć jeszcze kilka – kilkanaście miesięcy.