"Raport na temat naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych" otrzymał w środę papież Franciszek od przedstawicieli fundacji "Nie lękajcie się".

Reklama

Na liście przedstawionej w Rzymie zamieszczono nazwiska dwóch kardynałów: Henryka Gulbinowicza i Kazimierza Nycza. Są na niej także nieżyjący dostojnicy.

Obecny na konferencji prasowej fundacji, zorganizowanej niedaleko Watykanu, rzecznik polskiego episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział dziennikarzom, że nie może skomentować raportu, gdyż go nie zna.

Rzecznik KEP: Każdy wierny może przedstawić swoją sprawę papieżowi

"Każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu. Z kolei Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw" – poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w komunikacie przekazanym z Rzymu.

"Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego" – czytamy w komunikacie rzecznika KEP.

"W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks prawa kanonicznego, kan. 1417). Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw" – zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Reklama

Spotkanie "Ochrona nieletnich w Kościele" przewodniczących episkopatów z całego świata z papieżem Franciszkiem od czwartku do niedzieli odbywać się będzie w Watykanie. Episkopat Polski ze względu na chorobę przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego reprezentuje wiceprzewodniczący KEP, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W spotkaniu tym uczestniczy również koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP jezuita o. Adam Żak.