Szef MON podkreślił we wtorek, że decyzję o przywróceniu do służby myśliwców MiG-29 podjęło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Dodał, że choć samoloty mają już swoje lata są sprawne technicznie, a piloci chcą służyć wykorzystując te maszyny.

Reklama

To są ludzie, którzy są pasjonatami latania. Oni stwierdzili, że chcą kontynuować swoją służbę. Dlaczego to jest istotne? Dlatego, że w mediach - są takie media, które koncentrują się na szukaniu sensacji - a więc w tych mediach było stwierdzenie takie, że piloci nie chcą latać na MiG-ach. To nieprawda. Sam usłyszałem, że piloci chcą służyć właśnie wykorzystując te maszyny - podkreślił Błaszczak w radiowych "Sygnałach Dnia".

Jak dodał piloci zauważają również, że Polska jest partnerem do ćwiczeń oczekiwanym przez partnera sojuszniczego m.in. dlatego, że posługuje się sprzętem jaki jest w posiadaniu państw spoza NATO. Więc ćwiczenie wykorzystując ten sprzęt daje wiedzę i poszerza umiejętności - ocenił minister. Podkreślił również, że samoloty MiG-29 w Wojsku Polskim stanowią mniejszość, zaś podstawą polskich sił powietrznych są samoloty F-16.

Dodał również, że samoloty MiG-29 będą naturalnie zastępowane samolotami F-35. Sądzę, że na początku przyszłego roku przedstawimy już szczegóły dotyczące wynegocjowanej umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Na razie jesteśmy jeszcze na etapie rozmów, ale te samoloty, właśnie najnowocześniejsze, samoloty, które sprawią, że polskie siły powietrzne będą miały przewagę nad innymi siłami powietrznymi, one wejdą do służby i niejako w sposób naturalny zastąpią wysłużone MiG-29 - powiedział szef MON.

Inspektor Sił Powietrznych: Flota samolotów MiG-29 wzniesie się w powietrze

Flota samolotów MiG-29 wzniesie się w powietrze - poinformował w poniedziałek Inspektor Sił Powietrznych, gen. Jacek Pszczoła. Gen. Pszczoła podkreslił, że w poniedziałek spotkał się z pilotami tych maszyn z Mińska Mazowieckiego. Na tym spotkaniu był obecny również Dowódca Generalny RSZ gen. Jarosław Mika. Popatrzyliśmy pilotom w oczy, pytaliśmy: +czy chcą latać?+. Odpowiedź była: +tak+ - powiedział Inspektor Sił Powietrznych. Poinformował też, że podpisał już odpowiedni wniosek w sprawie wznowienia lotów MiGów-29 i przedłożył go Dowódcy Generalnemu, który po rozmowie z pilotami go podpisał.

Gen. Pszczoła wyjaśnił też, że piloci samolotów MiG-29, zgodnie z regulaminem lotów, będą mogli wznowić uprawnienia niezbędne do wykonywania lotów. Prawda jest, że piloci utracili +aktualności+. Regulamin lotów, w przypadku kiedy wszyscy piloci utracili aktualności, dopuszcza do wznowienia (uprawnień - PAP) pilotów. Nie jest prawdą, że prawnie nie możemy tego zrealizować - powiedział Inspektor Sił Powietrznych.

Dowództwo generalne poinformowało też, że samoloty MiG-29 utrzymywane były w gotowości do wznowienia lotów, poddawane były planowym obsługom technicznym oraz obsługom wynikającym z określonego czasu przestoju. Wznowienie lotów następuje po analizie zaleceń wydanych po wypadkach tych maszyn.