Sprawa dotyczy dokumentu, który dr hab. Monika Ożóg złożyła jako własną koncepcję działania podczas konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w 2018 roku. W niedzielę portal kulturaniepodlegla.pl porównał jej pracę z podobnym dokumentem autorstwa Jarosława Suchana, złożonym w 2014 roku w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Zdaniem autorów portalu, Monika Ożóg w swojej pracy dopuściła się wielokrotnego plagiatu.

Reklama

W poniedziałek Monika Ożóg w oświadczeniu dla mediów zapewniała, że oskarżenia o plagiat pod jej adresem są nieuzasadnione i stanowią część trwającej od tygodni nagonki na nią kierowanej przez osoby, którym nie podobają się podjęte przez nią próby rozbicia działających w Muzeum Śląska Opolskiego układów personalnych. Tego samego dnia dyrektor MŚO złożyła rezygnację z pełnionego stanowiska, którą zarząd województwa opolskiego przyjął, zwalniając jednocześnie Ożóg z obowiązku świadczenia pracy w czasie miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Jak powiedział rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar, do Prokuratury Rejonowej wpłynęło już zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zdymisjonowaną dyrektor. Teraz od śledczych zależy, czy w przypadku dokumentu będącego przedmiotem zawiadomienia można mówić o utworze, będącym przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, co będzie miało decydujący wpływ na decyzję o ewentualnym wszczęciu dochodzenia.

Dr hab. Monika Ożóg prywatnie jest żoną prof. Kazimierza Ożoga, który w ostatnich wyborach samorządowych był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na stanowisko prezydenta Opola. Naukowiec zrezygnował z kandydowania na kilka tygodni przed wyborami. W tym samym czasie Monika Ożóg bez powodzenia ubiegała się o mandat radnej wojewódzkiej z list KO.