Sąd skazał byłych już studentów pielęgniarstwa Collegium Medicum UJ na kilkumiesięczną pracę społeczną dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Łukasz R. przez pół roku będzie musiał pracować 30 godzin miesięcznie, Jolanta W., Kinga Sz. i Justyna B. będą pracować społecznie przez cztery miesiące.

Ponadto wszyscy czworo będą musieli zapłacić koszty i opłaty sądowe w wysokości ponad trzech tysięcy złotych. Wcześniej zostali wyrzuceni z uczelni. Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawę ujawnił "Fakt" i wtedy zainteresowała się nią prokuratura. Ustaliła, że w krakowskim Domu Pomocy Społecznej młodzi ludzie urządzili sobie sesję fotograficzną z udziałem niepełnosprawnych pacjentów - m.in. rozebranej starszej kobiety. Z kolei w szpitalu im. Babińskiego prowokowali starszych ludzi do zwierzeń, które nagrywali i przesyłali znajomym. Byli wtedy studentami III roku.

Studenci przekonywali potem, że pokrzywdzona była świadoma, co robi, i nie protestowała przeciwko zdjęciom, a jej zachowanie świadczyło o tym, że wyraża zgodę na fotografowanie.