O formalnym przekazaniu przez wojewodę zarządu nad działką Muzeum II Wojny Światowej dyrektor tej placówki poinformował w piątek na konferencji prasowej. Nawrocki wyjaśnił, że niebawem na przejętym w zarządzanie terenie rozpoczną się badania saperskie, mające na celu oczyszczenie go z ewentualnych niewybuchów i niewypałów.

Reklama

Dyrektor poinformował, że Muzeum nie zamierza dokonywać zmian przy Pomniku Obrońców Wybrzeża ani jego okolicy. W planie jest natomiast dokładne zbadanie przejętej działki przez saperów i archeologów, a następnie budowa placówki muzealnej, która ma opowiedzieć o obronie Westerplatte, ale też innych działaniach wojska polskiego we wrześniu 1939 r. Nawrocki zapowiedział w piątek, że MIIWŚ stara się także o inne - należące dotąd do miasta - działki na terenie półwyspu.

Z zapowiedzi Nawrockiego, a także wcześniejszych informacji z Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że zbliżające się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną zorganizowane 1 września na Westerplatte przez MON oraz Muzeum II Wojny Światowej. Przez ostatnie ponad 20 lat, gdy przejęta w piątek działka należała do miasta, uroczystości te były organizowane przez gdański samorząd.

Rok temu w życie weszła specustawa ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W myśl autorów tego dokumentu - grupy posłów PiS - ma on usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Posłowie PiS zaznaczali, że chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest obecnie należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.

Specustawa zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałyby działać na terenach będącym dotychczas w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk. Gdański samorząd był dotąd posiadaczem kilku działek na Westerplatte. Po tym, jak w piątek wojewoda przekazał MIIWŚ największą z nich, miasto nadal zarządza kilkoma mniejszymi działkami, na których zlokalizowana jest m.in. Wartownia nr 1 i relikty innych budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy wojskowej składnicy.

Przeciwko przekazaniu miejskich terenów na Westerplatte pod kuratelę państwa protestowały władze Gdańska oraz liczni przedstawiciele świata naukowców, muzealników i dziennikarzy.