"Tramwaj zwany ogrzewaniem" we Wrocławiu

Reklama

O wspólnej inicjatywie MPK Wrocław, Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji Homo Sacer poinformował rzecznik prasowy wrocławskiego przewoźnika Bartosz Naskręski.

StreetTram, określany też jako "Tramwaj zwany ogrzewaniem", stać będzie codziennie przy Mostach Mieszczańskich w godzinach od 20.30 do 6.00 do piątku, 19 lutego. Inicjatorzy akcji nie wykluczają jednak, że zostanie ona przedłużona, jeśli mrozy nie ustąpią.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, cytowany w przesłanym komunikacie, przypomniał, że od ponad roku po wrocławskich ulicach w zimowych miesiącach krąży Streetbus, z pomocą dla osób bezdomnych. Wiemy jak potrzebna była to inicjatywa, bo każdego tygodnia korzysta z niego 600-700 podopiecznych. Ponieważ właśnie mierzymy się z najmroźniejszą od lat zimą, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działań pomocowych – wyjaśnił.

Wnętrze dwuwagonowego tramwaju zostało przygotowane w taki sposób, aby wydawanie posiłków było zgodne z obostrzeniami sanitarnymi. Ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom w kryzysie bezdomności, jak i streetworkerom oraz motorniczemu. Niedaleko miejsca, gdzie stać będzie tramwaj została zamontowana również przenośna toaleta.

Reklama

Dzięki naszemu tramwajowi, osoby które w innej sytuacji musiałyby szukać schronienia na ulicy, mogą teraz osłonić się przed mrozem w ogrzewanym wagonie. Nie zamykamy się na społeczne inicjatywy, jesteśmy przecież częścią Wrocławia – podkreślił prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Autobus dla potrzebujących w Łodzi

Od 1 grudnia w Łodzi działa z kolei autobus dla bezdomnych. Przez całą zimę, bo do 15 marca, potrzebujący będą mogli w nim zjeść ciepły posiłek, ogrzać się, wypić herbatę/kawę, wziąć pieczywo.

Pojazd będzie ruszał o godz. 21 spod Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, przez Dworzec Łódź - Kaliska (przy al. Unii Lubelskiej), Dworzec Łódź – Żabieniec (parking w pobliżu budynku dworca), Stary Rynek przy ul. Podrzecznej, następnie Plac Barlickiego przy ul. Małej. Trasa nie jest przypadkowa - wyznaczono ją po analizie miejsc gromadzenia się osób bezdomnych (m. in. dworców kolejowych i autobusowych, rynków i ich okolic). Każdego dnia z pomocy korzysta ok. 150 osób.

Reklama

Autobus obsługują: pracownik łódzkiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz 3 wolontariuszy - mieszkańców schroniska, którzy w tym roku - z uwagi na obowiązujące obostrzenia sanitarne - będą zabezpieczeni w środki ochrony osobistej (maseczki, gogle, przyłbice, rękawiczki, fartuchy, kombinezony oraz środki odkażające do powierzchni).

To kolejna edycja programu autobus dla bezdomnych i potrzebujących w Łodzi.

Autobus SOS w Gdańsku

Także w Gdańsku kolejny rok z rzędu (od 2017 r.) kursuje specjalny autobus SOS. Oprócz ciepłego posiłku - wydawane są na wynos, osoby bez dachu nad głową mogą skorzystać z pomocy medycznej i dostać czyste ubrania.

"Osoby doświadczające bezdomności otrzymują pomoc podczas postojów autobusu na wyznaczonych, tych samych każdego dnia przystankach: około godz. 20.15 - na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, około godz. 21.15 - na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu, około godz. 22.15 - w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka w śródmieściu", można przeczytać na stronie inicjatora akcji.

Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do końca roku usługę "Autobusu SOS" realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań. Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył MOPR. Pojazd użycza z kolei miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

A jak osobom w kryzysie bezdomności pomaga się w innych miastach Polski?