71 proc. badanych przez pracownię Social Changes podpisało się pod stwierdzeniem, że "Polska miałaby się gorzej, gdyby zrezygnowała z członkostwa w Unii Europejskiej, tak jak Wielka Brytania”. Zdaniem 15 proc. w takiej sytuacji Polska "miałaby się lepiej", a 14 proc. uznało, że „dla Polski nic by się nie zmieniło”.

Reklama

Rezygnacja z UE a poglądy polityczne

W badaniu uwzględniono także opinie wyborców PiS, KO i Polski 2050. Co do tego, że "Polska miałaby się gorzej, gdyby zrezygnowała z członkostwa w UE" jest przekonanych 52 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy oraz po 90 proc. zwolenników KO i Polski 2050. Natomiast 22 proc. wyborców ZP, 5 proc. KO oraz 6 proc. Polski 2050 uważa, że "Polska miałaby się lepiej, gdyby zrezygnowała z członkostwa w UE". Zdaniem 26 proc. wyborców ZP, 5 proc. KO i 4 proc. Polski 2050, "dla Polski nic by się nie zmieniło, gdyby zrezygnowała z członkostwa w UE, tak jak Wielka Brytania".

Polska powinna pozostać członkiem UE?

Reklama

Pracownia Social Changes zapytała także, "czy Polska powinna pozostać członkiem UE".

74 proc. odpowiedziało twierdząco (przy czym 46 proc. "zdecydowanie tak” , a 28 proc. „raczej tak”). 12 proc. badanych odpowiedziało przecząco (przy czym „zdecydowanie nie” 4 proc., a "raczej nie” - 8 proc.). 14 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć”.

W ocenie portalu wPolityce.pl, "badanie potwierdza, że poziom poparcia dla polskiego członkostwa w Unii Europejskiej pozostaje bardzo wysoki".

Badanie dla portalu w Polityce.pl. zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1078 osób w dniach od 12 do 15 marca 2021 roku.