- Do godz. 22:00 w czwartek do Ministerstwa Zdrowia dotarły postulaty komitetu protestacyjnego. Postulatów jest osiem, dotyczą różnych grup zawodowych i różnych spraw, od finansów, przez organizację systemu, po kwestie prawne - poinformował w piątek Andrusiewicz.

Reklama

Poinformował, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia szacują obecnie skutki finansowe postulatów, dotyczących materii finansowych. - Przed południem w resorcie planowane jest spotkanie kierownictwa ministerstwa i Funduszu. Będziemy informować komitet protestacyjny o dalszych krokach – powiedział.

W czwartek w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska spotkali się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, którego członkowie zapowiadają organizację protestu pracowników ochrony zdrowia.

Rzecznik MZ: Minister jest otwarty na dialog, postulaty były ogólnikowe

- Dziękujemy za uczestnictwo w spotkaniu, które odbyło się na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia jest otwarty na dialog z przedstawicielami różnych zawodów medycznych i skupieniu się na wspólnym wypracowaniu rozwiązań – mówił w czwartek rzecznik.

MZ informowało po rozmowach, że postulaty, które padły są na tyle ogólnikowe, że resort nie może określić, ile kosztowałaby ich realizacja. - Nie naszą rolą jest przedstawianie komitetowi protestacyjnemu rozwiązań, które komitet by widział jako te, które będą służyły realizacji postulatów - mówił w czwartek rzecznik MZ.

Minister poprosił o skonkretyzowanie postulatów i przesłanie ich do godz. 22.00 w czwartek. Resort zapowiadał, że resort w trybie pilnym przeprowadzi szacunki kosztowe i w piątek będzie możliwość powrotu do rozmów. Jak poinformował na Twitterze resort zdrowia, Adam Niedzielski zaprosił medyków do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" na dalsze rozmowy.

"Żadnych konkretnych propozycji"

Z kolei wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak stwierdził po rozmowach z kierownictwem resortu zdrowia, że medycy nie otrzymali "żadnych konkretnych propozycji rozwiązań postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego". Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok dodała, że medycy domagają się spotkania w obecności premiera Mateusza Morawieckiego.

- Taką deklarację ze strony ministra zdrowia otrzymaliśmy i również warunkujemy swoją obecność na tym spotkaniu obecnością premiera – podkreśliła. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego podali, że spotkanie takie ma odbyć się w piątek w Warszawie. Jednocześnie medycy zaznaczyli, że zaplanowany na sobotę protest jest aktualny.

Reklama

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Postulaty medyków

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował swoje postulaty. Dotyczą one m.in. podwyżek, wzrostu wycen i urlopów zdrowotnych.

Postulatów jest osiem. Obejmują one: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Komitet postuluje także zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.