Na Twitterze pojawiło się nagranie z obrad Krajowej Rady Sądownictwa. W trakcie głosowania zdalnego jakaś kobieta zapytała sędziego o to, jak ma głosować. Przewodniczący KRS zażądał pisemnych wyjaśnień.

Reklama

Skandal w neoKRS! W głosowaniu w trybie zdalnym wzięła udział osoba do tego nieuprawniona. Z profilu Zbigniewa Łupiny słychać damski głos: "Nad czym mam głosować? Tak czy nie?". Mogło zatem dojść do fałszerstwa, a także podżegania do przestępstwa - grzmi na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Na nagraniu słychać, jak jakaś kobieta pyta, czy ma oddać głos na tak, czy nie w głosowaniu zdalnym. Okazało się, że mikrofon był włączony. Jej pytanie usłyszeli inni głosujący. Pytanie było skierowane do sędziego Zbigniewa Łupiny, który jest także członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. - Nad czym mam głosować. Tak czy nie? - pytała kobieta.

Na konsultacje kobiety z sędzią zareagował przewodniczący Paweł Styrna. Prosił on o wyłączenie mikrofonu, bo według niego, ktoś rozmawiał na przez telefon. - Proszę państwa mamy włączony jakiś mikrofon - mówił Styrna. - Proszę o wyłączenie mikrofonu, bo słyszymy rozmowy z telefonu - dodał. - Proszę o wyłączenie mikrofonu, bo jesteście państwo na forum - powtarzał przewodniczący.

Komunikat na stronie KRS

Na stronie KRS pojawił się w opisanej sprawie oficjalny komunikat, podpisany przez sędziego Styrnę, przewodniczącego KRS.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami czy w głosowaniu zdalnym przeprowadzonym w trakcie posiedzenia plenarnego Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 września 2021 r. rzeczywiście głosował członek Rady czy też inna osoba, Przewodniczący KRS podjął decyzję o skierowaniu sprawy do wyjaśnienia na najbliższym Prezydium KRS. Odbędzie się ono 20 września 2021 r.

Przewodniczący zażądał także od członka Rady, co do którego istnieją wątpliwości czy głosował osobiście złożenia pilnych pisemnych wyjaśnień.

O poczynionych ustaleniach oraz decyzjach związanych z zaistniałą sytuacją Rada oraz opinia publiczna zostaną niezwłocznie poinformowane.