"Polska od początku kryzysu migracyjnego systematycznie zwiększa ochronę granicy z Białorusią. Obecnie strzegą jej funkcjonariusze Straży Granicznej i ok. 10 tys. żołnierzy Wojska Polskiego" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.
"Każda próba nielegalnego przekroczenia granicy zostanie natychmiast wykryta" - dodał.
Migranci na granicy
W sobotę strażnicy graniczni zanotowali 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – przekazała w niedzielę Straż Graniczna.
SG podała, że ostatniej doby zatrzymano 13 osób: 6 obywateli Indii, 5 obywateli Syrii, obywatela Nigerii i obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej. "Za pomocnictwo zatrzymane zostały 3 osoby (2 ob. Syrii, 1 ob. Gruzji)" – dodała SG.
Wobec 93 osób zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.