Minister edukacji i nauki na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście otworzył zorganizowany po raz pierwszy Kongres Edukacji Klasycznej. - Czym jest edukacja klasyczna? Najkrócej rzez ujmując, jest to edukacja, która stawia na wychowanie do dobra, do piękna i, co najważniejsze, do prawdy. I chyba nie musimy sobie wyjaśniać i dodatkowo jeszcze argumentować, że jest to niezwykle ważne dzisiaj, w czasach, kiedy piękno jest zdeformowane, jak choćby tam w Krakowie, gdzie zamiast "Dziadów" powstaje dziadostwo - powiedział Czarnek do uczestników kongresu.

Reklama

- Bardzo dziękuję pani kurator za reakcję - zwrócił się do małopolskiej kurator Barbary Nowak. - Nie wolno siedzieć cicho i milczeć w obliczu właśnie deformowania piękna i bezczeszczenia sztuki, kiedy prawda jest deformowana na skalę niespotykaną. Wystarczy włączyć telewizor na odpowiednie kanały i zobaczyć, jak wylatuje z ekranu kłamstwo, jak na dłoni. Nie będę cytował dzisiejszych wystąpień co niektórych polityków, tzw. polityków, a tak naprawdę kłamców, antypolskich kłamców - mówił Czarnek.

- W czasach, kiedy dobro schodzi na plan dalszy, edukacja klasyczna, czyli wychowanie do dobra, piękna i, co najważniejsze, prawdy jawi się jako zadanie naczelne. Jeśli tego nie zrobimy, jeśli nie postawimy na edukację klasyczną, na rozwój edukacji klasycznej, nie postawimy na wychowanie młodych pokoleń właśnie w tym duchu, to je stracimy, straci je Polska. Dziś jest czerwone światło, ono już się zapaliło, my je już widzimy - podkreślił minister.

"Rozwiązanie wielu problemów"

- Dlatego tu się spotykamy, dlatego tu będziemy wymieniać nasze argumenty, tu będziemy dyskutować o tym, co nazywamy edukacją klasyczną - dodał, życząc uczestnikom kongresu owocnych obrad.

Minister edukacji i nauki wskazał, że edukacja klasyczna jest głównym z punktów realizowanej polityki oświatowej. - W świecie, w którym tak naprawdę młodzi ludzie nie wiedzą już, co jest dobre, a co złe, edukacja klasyczna jawi się, jako rzeczywiście rozwiązanie wielu problemów - powiedział.

Jak mówił, elementem wzmacniania edukacji klasycznej plus wszystkich działań podejmowanych w MEiN jest również konkurs retoryczny i olimpiada retoryczna. - Co to jest retoryka? To sztuka dobrego, pięknego mówienia i argumentowania przy pomocy prawdziwych argumentów, tak można w skrócie powiedzieć. Wracamy zatem do tego, by zainteresować młodych ludzi, i są zainteresowani, retoryką. Po to ten konkurs, po to ta olimpiada - wyjaśnił.

Minister o zbawieniu dzieci: Kiedy nie będą kłamały, cudzołożyły, zabijały

Reklama

Minister wziął również udział w zamknięciu Kongresu Edukacji Klasycznej. Na pytanie, jaką szkołę chciałby po sobie zostawić, powiedział, że "szkołę, która uczy nowocześnie rzeczy najważniejszych". - Gdybyście mnie państwo zapytali, czego ja chcę dla swoich dzieci, to w pierwszej kolejności chcę, żeby się zbawiły. Wydaje mi się, że dramatem w czasach dzisiejszych jest odcięcie człowieka od perspektywy zbawienia. Jak się człowieka odcina od tej perspektywy - czyli nie ujmuje się go całościowo, ale tylko fizycznie, a nie duchowo - to tak naprawdę zapomina się o rzeczach najważniejszych - powiedział minister.

- Jak te dzieci mają się zbawić? One się zbawią tylko wówczas, kiedy nie będą kłamały, kiedy nie będą cudzołożyły, kiedy nie będą zabijały - czyli, kiedy będą przestrzegać 10 przykazań bożych, uniwersalnych rzeczy, które stanowią o dobru człowieka - podkreślił Czarnek.

Zaznaczył jednocześnie, że życzyłby sobie w Polsce szkół, które uczą pokazując historię Polski w sposób absolutnie nowoczesny. - Żeby dziecko poczuło się uczestnikiem wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat - dodał.

- Mediom związanym z opozycją nie podobają się pewne rzeczy, które robimy w ministerstwie - jak np. wprowadzenie, co zrobimy od 2023 roku, obligatoryjnego wyboru między religią a etyką. A to jest pójście w kierunku edukacji klasycznej, bo nie można wybrać nic. Bo jak się wybiera nic, to się tonie w tym kłamstwie. (...) Jakiś zasób wiedzy dotyczący wartości i rzeczy najważniejszych musi być - podkreślił.

Jak dodał, "pójście drogą edukacji klasycznej, czyli edukacji, która będzie uczyła człowieka dobra, piękna i prawdy, jest absolutnym warunkiem dobrej przyszłości naszego pokolenia".

Szef MEiN wręczył też na zakończenie Kongresu Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Kongres Edukacji Klasycznej jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Zorganizowany został pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.