Jak informują przyrodnicy, do zdarzenia doszło w niedzielę podczas polowania dewizowego na terenie Nadleśnictwa Świerczyna (woj. zachodniopomorskie). Zastrzelona samica miała około pięciu lat, była karmiącą matką.

Stado wybiegło z młodnika, myśliwy ponoć się przestraszył i strzelił do żubra. Sprawa została zgłoszona na policję, a sprawca został przesłuchany na miejscu. Zabezpieczono broń myśliwego i wyciągnięto pocisk – powiedziała w rozmowie z PAP Roksana Czerniawska z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego - Dzika Zagroda.

Reklama

Zabójstwa żubrów

Jak dodała "w Zachodniopomorskiem to czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Wcześniej dwie dorosłe krowy (samice żubra – PAP) zostały zastrzelone na terenie poligonu drawskiego, a jedna postrzelona na terenie Nadleśnictwa Różańsko (powiat myśliborski). Zwierzę było w bardzo złej kondycji i musiało zostać odstrzelone".

Jak informuje Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda w ubiegłym roku w Zachodniopomorskiem było 340 żubrów. Obecnie prowadzona jest kolejna inwentaryzacja, aktualny stan populacji będzie znany pod koniec grudnia.

Autorka: Małgorzata Miszczuk