Niedziela Palmowa, nazywana jest inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Święto ruchome

Jest to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.

W Polsce w Niedzielę Palmową tradycyjnie gromadzi się na mszy świętej, a następnie procesji, w której wierni niosą gałązki palmowe, wiklinowe lub z innych materiałów, symbolizujące gałęzie, którymi mieszkańcy Jerozolimy przywitali Jezusa Chrystusa. Gałązki te są poświęcone przez księdza i później umieszczane w domach jako symbol wiary i błogosławieństwa.

Reklama

Zwyczaje w Niedzielę Palmową

Bogate tradycje ma wykonywanie palm wielkanocnych od VII wieku święconych w Niedzielę Palmową, co zapoczątkował Kościół francuski. Święcenie własnoręcznie wykonanych palm w rozbudowanej formie zachowało się m.in. na Kurpiach w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse, a także w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej.

W wielu miejscowościach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziestu metrów (wymóg konkursowy – muszą samodzielnie stać). Palmy wykonuje się z różnych materiałów, wykonując rozmaite elementy dekoracyjne.

Procesje w Niedzielę Palmową były obecne od pierwszych wieków chrześcijaństwa – zapoczątkowane w Jerozolimie, rozpowszechniły się na innych terenach. W Polsce tradycją Niedzieli Palmowej była m.in. procesja z Jezuskiem Palmowym. Obecnie w Polsce w zachowana jest w niewielu miejscowościach (Szydłowcu, Tokarni w powiecie myślenickim i Nowym Stawie w powiecie malborskim).