Jak napisał Budka, Barbara Borys-Damięcka była "postacią nietuzinkową". "Oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" - czytamy.

Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i telewizyjna, od 2007 senator RP, zmarła w piątek w wieku 85 lat. Była senatorem VII, VIII i IX kadencji, w Senacie X kadencji zasiadała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich..

Barbara Borys–Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 r. w Warszawie. Jak przypomniano na stronie Senatu, w 1958 r. ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Uzyskała tytuły kierownika produkcji filmowej i reżysera.

Reklama

Telewizja Polska

Współpracowała jako asystentka przy realizacji kilku filmów reżyserowanych przez Andrzeja Munka. W latach 1958-97 pracowała w Telewizji Polskiej. Była asystentką reżysera, reżyserem, dyrektorem Działu Realizacji Telewizyjnej, wiceprezesem TVP, szefem Zespołu TVP oraz doradcą Zarządu TVP. W latach 1997-2008 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie.

Wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 spektakli Teatru Telewizji. Współpracowała z najwybitniejszymi aktorami, scenografami i kompozytorami. Była pomysłodawczynią uruchomienia Telewizji Polonia i wprowadzenia jej do satelitarnej sieci nadawczej. Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń - przypomniano na stronie Senatu.

Reklama

Senat

W Senacie VII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VIII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Na senackiej stronie dodano, że Borys-Damięcka w latach 2002-2015 była prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w Polsce. Współpracowała z Polską Akcją Humanitarną i Fundacją Zdążyć z pomocą".

Teatr Syrena

Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarła Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i telewizyjna, wieloletnia senatorka, w latach 1997-2008 dyrektorka Teatru Syrena - napisano w piątek na Fb stołecznego Teatru Syrena.

W Syrenie wyreżyserowała wiele przedstawień (m.in. "Balladę Czerniakowską, czyli Boso, ale w ostrogach" i "Królową Śniegu", jeden z najpopularniejszych spektakli dla dzieci w dziejach sceny przy Litewskiej), za jej dyrekcji teatr został przebudowany i uzyskał dzisiejszy wygląd, był też w tym czasie jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez widzów teatrów w Warszawie" - przypomniano we wpisie.

Podkreślono, że "Barbara Borys-Damięcka do samego końca pozostawała Wielką Przyjaciółką Syreny, regularnie wspierając nasz Zespół na premierach i zawsze służąc nam radą i dobrym słowem".

To wielka strata dla polskiej kultury i polityki. Rodzinie i bliskim Barbary Borys-Damięckiej składamy najserdeczniejsze kondolencje - czytamy na Fb Teatru Syrena.

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Senator Barbary Borys-Damięckiej, Marszałkini Seniorki X kadencji, kobiety pełnej ciepła i zaangażowania w sprawy Ojczyzny - napisał w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Rodzinie i bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia. Żegnaj Basiu - dodał marszałek Grodzki we wpisie na Twitterze.