>>> Sprawdź poprzedni, XIX tom "Historii PRL", obejmujący lata 1979-1980

Obok rekapitulacji najważniejszych wydarzeń 1981 roku związanych m.in. ze strajkami, działalnością "Solidarności" , inspirowanymi przez Kreml tarciami w łonie PZPR, które doprowadziły do władzy Wojciecha Jaruzelskiego, śmiercią kardynała Wyszyńskiego i wprowadzenie kartek na żywność, autorzy encyklopedii przypominają mniej znane fakty.

Reklama

Choćby utworzenie przez władze tajnego studia telewizyjnego "Bunkier", które działało na terenie jednostki wojskowej przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. To tam nakręcono m.in. słynne przemówienie generała przemówienie Jaruzelskiego do narodu.

"Historia PRL 1944 - 1989" bez kolejek i czekania? Kupuj w Literii.pl! >

Reklama

Autorzy piszą też o szykanach, które dotykały aktorów, którzy nie zrezygnowali ze współpracy z reżimową TVP. Doświadczył tego m.in. Stanisław Mikulski, którego podczas spektakli w Teatrze Polskim publiczność wychrząkiwała lub wyklaskiwała.

Osobny rozdział poświęcony jest wychodzącemu do 13 grudnia 1981 roku tygodnikowi "Solidarność". Pismo, redagowane przez działaczy opozycji demokratycznej ukazywało się w niewiarygodnej z dzisiejszej perspektywy nakładzie pół miliona egzemplarzy, a mimo to sprzedawało się na pniu.

Stan wojenny zaowocował też nieoczekiwanymi wynalazkami. Nękani brakami w zaopatrzeniu rodzimi gastronomicy wymyślili kryzysową wersję hot-dogów. Wydrążona bułka zamiast parówki miała w środku farsz z pieczonych pieczarek.

Reklama

p

Następny 21. tom "Historii PRL" obejmujący lata 1982-83 trafi do sprzedaży 20 lipca.