Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ wpłynęło zawiadomienie złożone przez osobę fizyczną, dotyczące obrazy uczuć religijnych poprzez prezentowanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na którym domalowano tęczową aureolę.

Reklama

Sprawa dotyczy V Marszu Równości zorganizowanego w Częstochowie 12 sierpnia 2023 roku.

Artykuł 196 Kodeksu karnego, czyli obraza uczuć religijnych

Po wpłynięciu zawiadomienia prokuratura poprosiła policję o przekazanie materiałów, które dotyczyły zabezpieczenia tego zgromadzenia. Następnie całość materiałów przekazano do Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie celem wszczęcia dochodzenia, które będzie dotyczyło przestępstwa określonego w artykule 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych - wyjaśnił prokurator Ozimek.

W toku tego postępowania policja przesłucha w charakterze świadka osobę, która dokonała zawiadomienia o przestępstwie oraz dokona oględzin materiałów, które zostały przekazane przez policję. Przesłuchani zostaną również świadkowie tych zdarzeń. Po zgromadzeniu materiału dowodowego, w toku postępowania, prokurator rozważy zyskanie opinii biegłego, która będzie dotyczyła obrazy uczyć religijnych - dodał.

Sąd wydał wyrok w trybie nakazowym, ale będzie proces

Podobne sprawy miały miejsce już kilkakrotnie, ostatnio w 2022 roku. W kwietniu 2023 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie wyrokiem nakazowym, czyli bez przeprowadzania rozprawy, skazał Kamilę Ł. B., która niosła podobny obraz (podczas marszu w 2022), na 5 miesięcy ograniczenia wolności i wykonywanie w tym czasie prac społecznych w wymiarze 20 godzin w miesiącu. Towarzysząca jej wówczas Magdalena W. D. została ukarana grzywną w wysokości 2 tys. zł. Po sprzeciwie od wyroku nakazowego sąd wyznaczył termin rozpoczęcia procesu na 25 października 2023 roku.

Autor: Maciej Świerzy